Poniedziałek jest ostatnim dniem zgłaszania opinii w sprawie zawartości drugiej części przygotowywanego na zlecenie MEN podręcznika dla pierwszoklasistów pt. "Nasz elementarz"; tego dnia upływa termin konsultacji społecznych.
Druga część "Naszego elementarza" od 24 czerwca jest dostępna na stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl . Każdy chętny może przesłać do Ministerstwa Edukacji Narodowej swoją opinię wykorzystując do tego formularz elektroniczny również umieszczony na tej stronie.
W drugiej części podręcznika znajdują się treści z zakresu języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Uczniowie spotkają się m.in. z cyframi i liczbami: 5, 0, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. Poznają także nowe litery: N, C, ę, ą, Ł, B, G i Z. Uczniowie będą korzystać z niej przez trzy miesiące: grudzień, styczeń i luty.
Podobnym konsultacjom poddano pierwszą część "Naszego elementarza". Trwały one 17 do 30 kwietnia. Na stronę, gdzie udostępniony był podręcznik, weszło w tym czasie blisko 63 tys. osób. Do resortu edukacji wpłynęło 361 opinii, w tym połowa neutralnych. Oceny się rozłożyły w zasadzie pół na pół, prawie tyle samo było pozytywnych, co negatywnych.
"Nasz elementarz" ma trafić do rąk uczniów I klas szkół podstawowych już 1 września tego roku. Jego główną autorką jest Maria Lorek, która w swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji i podręczników dla dzieci. Podręcznik ma składać się z czterech części.
Uczniowie dostaną go bezpłatnie - będzie on własnością szkoły wypożyczaną uczniom. Ma służyć trzem rocznikom uczniów. W roku 2015 r. podręczniki bezpłatne, przygotowane na zlecenie MEN, trafią do uczniów klas II, a w 2016 r. - uczniów klas III.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.