- Życzę nam wszystkim, abyśmy umieli być jak św. Dominik Guzmán - gotowi do dialogu, a jednocześnie gorliwi i zdecydowani pójść za Chrystusem, bardziej wierząc Jemu niż sobie - powiedział ks. Krzysztof Niedałtowski.
W kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku 27 lipca odprawiona została Msza św. odpustowa ku czci św. Dominika, rozpoczynająca Jarmark Dominikański. Przewodniczył jej o. Marcin Mogielski OP, przeor klasztoru i proboszcz parafii. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.
- Jezus mówi do swoich uczniów i do każdego z nas: "Masz być zdecydowany pójść za mną bezwarunkowo, głosić Dobrą Nowinę wszędzie i wszystkim, nie tylko wybranym". Św. Dominik Guzmán spełniał doskonale oczekiwanie Chrystusa, podobnie jak czyni to dziś papież Franciszek. Kościół musi wychodzić na ulice. Ojciec Dominik właśnie tak czynił. Wędrował po krajach średniowiecznej Europy, głosząc Ewangelię. Nie ogniem i mieczem. Modlitwą, różańcem i odwoływaniem się do łagodności Matki Bożej próbował zjednywać tych, którzy błądzili - mówił duchowny.
Po uroczystej Eucharystii na wszystkich głodnych czekał odpustowy żurek.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV przyznał kilku dominikańskim klasztorom przywilej odpustowy związany z dniem założyciela i patrona zakonu. Obok Paryża, Tuluzy i Awinionu w wyróżnionej grupie znalazł się także klasztor gdański. Papieska bulla zezwalała dominikanom z nadmotławskiego grodu udzielać każdemu odwiedzającemu ich kościół aż 100 dni odpustu. Religijnym uroczystościom towarzyszył jarmark, który z biegiem czasu nabrał charakteru przede wszystkim wielkiej imprezy handlowo-rozrywkowej.
W czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego od 27 lipca do 11 sierpnia w kościele pw. św. Mikołaja w każdą niedzielę o 14.30 oraz w poniedziałki o 20.00 będą odbywały się bezpłatne koncerty organowe najznakomitszych artystów z całego świata.
Od 4 do 9 sierpnia dominikanie zapraszają do zwiedzania wnętrza bazyliki św. Mikołaja. Ojcowie będą oprowadzali po kościele i opowiadali o historii gdańskiego klasztoru. Zbiórka zainteresowanych pod chórem z tyłu kościoła o 10.00 oraz 13.30. Codziennie kościół jest otwarty od 7.30 do 20.00.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.