Broad Peak: Polacy uratowali himalaistę

Nikt inny nie chciał ruszyć na pomoc umierającemu Tajwańczykowi.

7-osobowa polska wyprawa na Broad Peak działa pod szyldem Polskiego Himalaizmu Zimowego. Kieruje nią Jerzy Natkański. 24 lipca  Agnieszka Bielecka, Marek Chmielarski i Piotr Tomala zdobyli główny wierzchołek góry.

Kilkanaście godzin po tym sukcesie do namiotu polskiej ekspedycji wszedł himalaista z Tajwanu z prośbą o pomoc umierającemu członkowi tajwańskiej wyprawy.

Wspinacz imieniem Shahim znajdował się w obozie IV na wysokości około 7500 m - czytamy na facebookowym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Na ratunek ruszyli przebywający w tym czasie w obozie III. Po trzygodzinnych poszukiwaniach Grzegorz Bielejec i Mariusz Grudzień dotarli do umierającego Tajwańczyka, którym opiekowała się para Meksykanów. Zaaplikowali mu konieczne leki i podali tlen.

Następnego dnia do akcji sprowadzenia Shahima włączył się jego osobisty tragarz wysokościowy. Dzięki temu ekipa ratunkowa zdołała sprowadzić Tajwańczyka w bezpieczne miejsce.

W tym samym czasie pogorszył się stan zdrowia jednego z członków polskiej ekspedycji - Krzysztofa Stasiaka.

"W tej sytuacji Maniek, który wrócił z nocnej akcji, bez zastanowienia zaaplikował koledze lek na obrzęk mózgu, a Piotr rozpoczął podawanie tlenu. Po około godzinie przygotowań Piotr rozpoczął sprowadzanie Krzyśka. Wszelkie zakłócenia w podawaniu mu tlenu, spowodowane poluzowaniem maski itd., natychmiast odbijały się na stanie chorego, który zaprzestawał współpracy z ratującym. Po 9 godzinach akcji Krzysiek, Piotr oraz Agnieszka znaleźli się pod ścianą, gdzie czekała na nich reszta polskiego zespołu z jedzeniem i piciem. W bazie stan Stasiaka poprawił się, a dzień później wrócił do normy" - informuje PHZ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »