Wysoki rangą przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) poleci do Kijowa i Moskwy na rozmowy w sprawie dostarczenie rosyjskiej pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - poinformowała w czwartek rzeczniczka organizacji.
Jak wyjaśniła, szef operacji MKCK w Europie i Azji Środkowej Laurent Corbaz podczas spotkań z przedstawicielami władz w Kijowie i Moskwie i podkreśli "ściśle humanitarną rolę" tej niezależnej organizacji pomocowej i przypomni, że dostarczenie pomocy "nie powinno być upolityczniane".
Corbaz najpewniej wyleci z Genewy już w czwartek.
"Obie strony muszą sobie jeszcze wyjaśnić sprawę procedur dotyczących przekraczania granicy i odprawy celnej" rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną - dodała Isiuk.
Rzeczniczka nie była w stanie potwierdzić, dokąd jedzie kolumna rosyjskich pojazdów i czy może ona przekroczyć granicę na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.
"Plany ciągle się zmieniają, trwają rozmowy i nie potwierdzimy na pewno (dokąd jadą ciężarówki - PAP), dopóki nie będziemy wiedzieć, że osiągnięto ostateczne porozumienie" - dodała. "Obie strony nadal muszą ustalić praktyczne szczegóły" - powiedziała.
W czwartek rano rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy wyruszył z rosyjskiego Woroneża i według doniesień agencyjnych jedzie na południe Rosji.
Agencja AP podaje, że ciężarówki jadą w kierunku kontrolowanego przez rebeliantów obwodu ługańskiego na Ukrainie, gdzie większość granicy kontrolują prorosyjscy separatyści. BBC i Reuters piszą, że najpewniej konwój kieruje się do Rostowa nad Donem, który jest oddalony od Woroneża o ok. 570 km.
Według AP konwój liczy 262 ciężarówki, a według BBC - ponad sto. Wcześniej rosyjskie władze podawały, że jest ich 280.
BBC pisze, że były doniesienia o tym, iż konwój się rozdzielił. Nie jest jasne, czy druga grupa ciężarówek jedzie w stronę Charkowa.
W nocy z poniedziałku na wtorek rozciągnięty na odcinku około 3 km konwój z 2 tys. ton wsparcia wyjechał z Naro-Fominska pod Moskwą i od wtorkowego wieczoru pozostawał w Woroneżu. Nie mógł stamtąd wyruszyć z powodu sporów w sprawie tego, jak i gdzie przekroczy granicę z Ukrainą.
Rząd w Kijowie, podobnie jak rządy wielu innych krajów, podejrzewa, że konwój mógłby posłużyć za przykrywkę do ewentualnej interwencji rosyjskiej na Ukrainie. Rosyjskie MSZ określa te podejrzenia jako "absurdalne" i twierdzi, że ciężarówki przewożą wyłącznie pomoc humanitarną.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.