Laurent Corbaz poleci do Kijowa i Moskwy

Wysoki rangą przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) poleci do Kijowa i Moskwy na rozmowy w sprawie dostarczenie rosyjskiej pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - poinformowała w czwartek rzeczniczka organizacji.

Jak wyjaśniła, szef operacji MKCK w Europie i Azji Środkowej Laurent Corbaz podczas spotkań z przedstawicielami władz w Kijowie i Moskwie i podkreśli "ściśle humanitarną rolę" tej niezależnej organizacji pomocowej i przypomni, że dostarczenie pomocy "nie powinno być upolityczniane".

Corbaz najpewniej wyleci z Genewy już w czwartek.

"Obie strony muszą sobie jeszcze wyjaśnić sprawę procedur dotyczących przekraczania granicy i odprawy celnej" rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną - dodała Isiuk.

Rzeczniczka nie była w stanie potwierdzić, dokąd jedzie kolumna rosyjskich pojazdów i czy może ona przekroczyć granicę na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

"Plany ciągle się zmieniają, trwają rozmowy i nie potwierdzimy na pewno (dokąd jadą ciężarówki - PAP), dopóki nie będziemy wiedzieć, że osiągnięto ostateczne porozumienie" - dodała. "Obie strony nadal muszą ustalić praktyczne szczegóły" - powiedziała.

W czwartek rano rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy wyruszył z rosyjskiego Woroneża i według doniesień agencyjnych jedzie na południe Rosji.

Agencja AP podaje, że ciężarówki jadą w kierunku kontrolowanego przez rebeliantów obwodu ługańskiego na Ukrainie, gdzie większość granicy kontrolują prorosyjscy separatyści. BBC i Reuters piszą, że najpewniej konwój kieruje się do Rostowa nad Donem, który jest oddalony od Woroneża o ok. 570 km.

Według AP konwój liczy 262 ciężarówki, a według BBC - ponad sto. Wcześniej rosyjskie władze podawały, że jest ich 280.

BBC pisze, że były doniesienia o tym, iż konwój się rozdzielił. Nie jest jasne, czy druga grupa ciężarówek jedzie w stronę Charkowa.

W nocy z poniedziałku na wtorek rozciągnięty na odcinku około 3 km konwój z 2 tys. ton wsparcia wyjechał z Naro-Fominska pod Moskwą i od wtorkowego wieczoru pozostawał w Woroneżu. Nie mógł stamtąd wyruszyć z powodu sporów w sprawie tego, jak i gdzie przekroczy granicę z Ukrainą.

Rząd w Kijowie, podobnie jak rządy wielu innych krajów, podejrzewa, że konwój mógłby posłużyć za przykrywkę do ewentualnej interwencji rosyjskiej na Ukrainie. Rosyjskie MSZ określa te podejrzenia jako "absurdalne" i twierdzi, że ciężarówki przewożą wyłącznie pomoc humanitarną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
noc
-3°C Środa
rano
-2°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
wiecej »