Nocna nawałnica zrywała dachy w regionie Starego Sącza i Ciężkowic.
W Starym Sączu uformowała się trąba powietrzna, która ok. godz. 1 w nocy z 13 na 14 sierpnia przeszła nad ul. Partyzantów, Węgierską i w rejonie papieskiego ołtarza. – Zerwanych zostało 10 dachów na budynkach. Wiele innych jest uszkodzonych. Drzew chyba kilkaset, nawet nie liczymy – mówi starszy brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Uszkodzona została trakcja kolejowa. W wyniku nawałnicy jedna osoba została ranna. Jest nią młoda kobieta, którą raniły odłamki pękającej szyby w budynku przy ul. Partyzantów. Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, na łamach portalu sądeczanin.info nocną nawałnicę określa jednym słowem: armagedon. – Nie pamiętam takich zniszczeń w naszym mieście - mówi. Paweł Motyka przypuszcza, że trąba powietrzna mogła zostać wywołana spotkaniem się dwóch burz nad Starym Sączem.
– Strażacy, aby dojechać na miejsce interwencji musieli najpierw torować sobie drogę i usuwać z niej powalone drzewa. Uszkodzone budynki, z których zerwane zostały dachy zostały zabezpieczone folią, bo prognozy są takie, że może w ciągu dnia padać, zatem nie chcemy dopuścić do dalszych zniszczeń – dodaje Paweł Motyka. Gwałtowne opady deszczu i wiatr poczyniły też szkody w rejonie Nowego Sącza i na terenie gminy Korzenna, a także gminy Chełmiec. – W tamtym rejonie wiatr zrywał pojedyncze elementy poszycia budynków. W Korzennej uszkodzenia wywołane są głównie upadającymi na domy drzewami – dodaje brygadier Paweł Motyka. Wszędzie trwają działania porządkowe.
W powiecie tarnowskim najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Ciężkowice. Jak podaje Radio Kraków w Zborowicach koło Ciężkowic trąba powietrzna zerwała co najmniej 5 dachów, a z wielu domów zwiała poszycia dachowe. Uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wszędzie trwają działania porządkowe, rwa także szacowanie szkód. W całej Małopolsce pozbawionych jest prądu ok. 20 tys. domów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.