W ostatnią sobotę sierpnia, po trzech tygodniach peregrynacji w czterech diecezjach katolickich Rosji, 30 sierpnia wieczorem krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przybyły do stolicy tego kraju
Przedtem symbole przemierzyły ponad 8 tysięcy kilometrów i odwiedziły 20 rosyjskich miast.
Na początku moskiewskiej części peregrynacji Krzyż i ikona Matki Bożej nawiedziły parafię św. Olgi, w której w modlitewnym skupieniu i śpiewem zostały powitane przez braci ze wspólnot neokatechumenalnych. W niedzielę przybyły do prawosławnej cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej. Na zaproszenie miejscowych duszpasterzy szef służby informacyjnej archidiecezji Matki Bożej ks. Cyryl Gorbunow opowiedział zebranym prawosławnym o historii ŚDM oraz o ich inicjatorze św. Janie Pawle II. Na zakończenie wierni prawosławni razem z obecnymi katolikami uczestniczyli w krótkim nabożeństwie.
Kolejnymi punktami peregrynacji były kościół św. Ludwika i katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Na progach kościoła św. Ludwika symbole ŚDM przywitał proboszcz ks. Igor Kowalewski. W moskiewskiej katedrze katolickiej uroczystościom przewodniczył wikariusz generalny Archidiecezji Matki Bożej ks. Siergiej Timaszow. Krzyż oraz ikona Matki Bożej przeniesione zostały ulicami Moskwy trasą, którą zwykle przechodzi procesja Bożego Ciała i powróciły do katedry.
W najbliższy czwartek symbole ŚDM przekazane zostaną na Ukrainę, co w aktualnym tragicznym momencie stosunków rosyjsko-ukraińskich wskazuje na właściwe drogi rozwiązania konfliktu, poprzez modlitwę o Miłosierdzie Boże dla świata, którą św. Jan Paweł II codziennie znosił do Boga przez wstawiennictwo Bogurodzicy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.