Kto się waha, nie wie, kim jest

- Wiele można zagrać, ale nie dobrego ojca - powiedział do ponad 300 mężczyzn aktor Dariusz Kowalski. W Zabrzu trwa Międzynarodowe Forum Tato.Net.

Mężczyźni dyskutują o tym, co to znaczy być ojcem, przy którym można czuć się bezpiecznie. Tematami zabrzańskiego spotkania w Kopalni Sztuki są bezpieczeństwo i troska. Forum Tato.Net jest całodniową konferencją. Wcześniejsze odbyły się w Lublinie, Głogowie, Lwowie, Warszawie i Krakowie.

Uczestnicy spotkania szukają odpowiedzi na podstawowe pytania. O tożsamość, sens życia, kierunek drogi. – Przy odpowiedzi nie może być wahania. Ten kto się waha, nie wie, kim jest – mówi dr Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator inicjatywy Tato.Net, współzałożyciel Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, która razem z miastem organizuje spotkanie. – To w pewnym sensie ekskluzywne spotkanie, na które zaprosiliśmy specjalistów i mężczyzn, którzy są ojcami. Forum jest dobrą formą ich zadbania o siebie. W przeciwnym wypadku nie można zadbać o innych, nie zaprowadzę ich dalej niż sam doszedłem – dodaje.

Michał Gmitruk, od 8 lat związany z Tato.Net fotograf i producent filmowy z Warszawy, ma 10-letniego syna i 6,5-letnią córkę. – Forum to okazja, żeby zobaczyć, jak jest nas wielu. To też potężna dawka wiedzy i inspiracji. Możemy przyglądać się działaniom i dobrym rozwiązaniom innych, żeby po powrocie do domu wprowadzać je u siebie. A to przekłada się na życie naszych żon i dzieci – mówi. Jednym z takich zapożyczonych rozwiązań są ich wyjazdy jeden na jeden – rodzic z jednym dzieckiem.

W Zabrzu ojcowie opowiadali o własnych wypracowanych dobrych praktykach. Takich jak dzień na samotny wyjazd w góry z plecakiem czy dłuższy dla „przewentylowania się” spacer przed powrotem do domy po stresującej i obciążającej pracy. O uwadze poświęconej dziecku tu i teraz. Jeden z uczestników wspominał, że w momencie zagrożenia nowotworem pomyślał: mogłem więcej bawić się z córką na dywanie. Chociaż dopiero wrócili z wycieczki po Europie.

Ojcowie zastanawiają się, jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo rodziny w różnych sferach - fizycznej, materialnej, psychicznej i duchowej. – Zauważyłem w mojej rodzinie, że w chwilach kryzysów, kiedy była burza na zewnątrz, dzieci były przy tacie. To jest naturalne poszukiwanie oparcia, jakiejś stałości u mężczyzny. A to wymaga pracy – stwierdza Dariusz Cupiał.

Kto się waha, nie wie, kim jest   Mira Fiutak /Foto Gość Goście spotkania (od prawej) Steve Wilson z USA, koordynator Narodowego Centrum na rzecz Ojcostwa, i prawosławny duchowny o. Vasile Mihoc z Rumunii Ojcowie uczą się odkrywać źródła poczucia bezpieczeństwa i jak przeciwdziałać zagrożeniom, jakie czyhają na ich dzieci w domu, szkole, na ulicy czy w internecie. Forum ma też bardzo praktyczna formę; mężczyźni poznają możliwości zabezpieczeń internetowych, przeciwpożarowych czy zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeden ze spływów kajakowych Tato.Net pokazał, że większą wiedzę o tym, jak obronić się przed groźnym psem, mają dzieci niż ojcowie.

Dzielą się wypracowanymi przez siebie rozwiązaniami.

W zabrzańskim spotkaniu uczestniczą goście z zagranicy: prof. Xavier Lacroix z Francji, znawca tematyki małżeńskiej i wykładowca teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie w Lyonie, prawosławny duchowny o. Vasile Mihoc z Rumunii, biblista, który jest ojcem trzynaściorga dzieci i dziadkiem 28 wnuków, Steve Wilson z USA, koordynator Narodowego Centrum na rzecz Ojcostwa i Adrian Bukovinski z Kijowa, który organizuje warsztaty Tato.Net na Ukrainie i w Rosji. Zaproszeni zostali też m.in. Robert Tekieli, muzyk Robert Friedrich i aktorzy Ireneusz Krosny i Dariusz Kowalski.

Podczas obrad można oddać krew w geście solidarności z ofiarami agresji na Ukrainie. W 2006 roku forum odbyło się we Lwowie. Warsztaty Tato.Net przeprowadzone zostały w kilku ukraińskich miastach.

Wieczorem odbędzie się gala z okazji 10-lecia Tato.Net, którą poprowadzi Jan Pospieszalski. Wystąpi rodzinny zespół TransKapela i Joszko Broda. W czasie gali wręczone zostaną statuetki MAXa osobom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »