"Wy jesteście przyszłością, pokoleniem, które może zbudować świat bez nienawiści, bez dyskryminacji, bez rasizmu. Wy możecie zapobiec nienawiści. Wy możecie być gwarantem tego, że nie będzie już nowego holokaustu."
Te słowa wypowiedziała do młodzieży szkół średnich z Europy środkowo-wschodniej Rita Prigmore, niemiecka Sinti, która umknęła Porajmos – nazistowskiej zagłady Romów i Sinti. Świadectwo jej osobistych wspomnień głęboko poruszyło młodzież. Wzruszenie historią Rity Prigmore, która jako noworodek została wraz z siostrą bliźniaczką (która nie przeżyła) poddana eksperymentom genetycznym zespołu doktora Mengele, przerodziło się w owacje na stojąco będące wspólną manifestacją ciepła i serdeczności wobec Rity. Wspólnota Sant’Egidio także w krajach Europy środkowo-wschodniej prowadzi na szeroką skalę pracę na rzecz solidarności z Romami, którzy nierzadko są narażeni na dyskryminację i przemoc. Między innymi właśnie dzięki temu świadectwo Rity Prigmore poruszyło w szczególny sposób młodzież zaangażowaną w działania na rzecz uwrażliwienia na problem rasizmu, antysemityzmu i prześladowań Romów.
W Krakowie zakończył się pierwszy dzień IV Spotkania Międzynarodowego «Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy», w którym z wielkim zainteresowaniem uczestniczy około tysiąca osób z Rosji i Ukrainy, z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, Gruzji i Włoch. Świadectwo człowieka, który jako nastolatek poznał czym jest obóz zagłady było niezwykle poruszające. Jego słowa wydawały się szczególnie aktualne dla Ukraińców i Rosjan doświadczających klimatu wojny, która dotyka wschodnie regiony Ukrainy. «Nienawiść i zemsta są wymierzone przeciw życiu – powiedział Mordechai Peled. W pewnym momencie trzeba powiedzieć: dość przemocy. Ja nie czuję nienawiści wobec Niemców. Droga pokoju polega na przebaczeniu i pojednaniu».
Pytania, zmartwienia, obawy, nadzieje rodzące się podczas wielu wojen, które dotykają różne części świata oraz trzecia wojna światowa prowadzona „w kawałkach”, jak zdefiniował ją papież Franciszek, znalazły się w centrum uwagi grup roboczych, aby później stać się elementem modlitwy o pokój, która zakończyła pierwszy dzień kongresu. Podczas gdy wymieniane były Irak, Syria, Ukraina, Republika Środkowoafrykańska, Kongo i inne państwa gdzie toczy się wojna, przedstawiciele różnych grup narodowościowych w poruszającym i sugestywnym rycie zapalali świece.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.