Bp Jan Zając przechodzi na emeryturę, ale jego posługa się nie zmieni.
Ojciec święty Franciszek przyjął złożoną 20 czerwca (biskup skończył wtedy 75 lat) rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej – ogłosiła dziś (7 października) w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
– Coś się skończyło, ale to, co jest moją posługą biskupią trwa – podkreśla sam bp J. Zając. – Mam polecenie od księdza kardynała, żeby dalej wypełniać wszystkie swoje zadania, z tym tylko, że nie jako biskup pomocniczy, ale jako biskup emeryt – podkreśla.
Wśród obowiązków bp. Jana Zająca jest m. in. opieka nad Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego rektorem jest od 2002 roku. Należy on także do Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. Jest kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu i protonotariuszem apostolskim.
W 1999 roku został wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa, a w 2005 roku – wikariuszem generalnym. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 roku. Jego zawołanie biskupie brzmi: "Wstańcie, chodźmy".
W Episkopacie bp Jan Zając pełni funkcje przewodniczącego Komisji Charytatywnej i przewodniczącego Zespołu ds. Sanktuariów. Kieruje też pracami Komisji Nadzorczej Caritas Polska.
Pytany o plany na najbliższy czas przyznaje, że wszystko, co dzieje się w Łagiewnikach zyskało ostatnio – oprócz najważniejszej perspektywy szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia – wymiar przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Krakowie.
– Teraz jest to przede wszystkim troska modlitewna, żeby wypraszać Boże światło i moc dla tych, którzy to wydarzenie przygotowują i dla młodych, dla których to spotkanie będzie umocnieniem – mówi bp Jan Zając.
Jak przekonuje, jako rektor sanktuarium i biskup, często spotyka się z młodzieżą podczas pielgrzymek, wizytacji parafii czy odwiedzin związanych z udzielaniem sakramentu bierzmowania.
– Na wszystkie wydarzenia związane z młodzieżą należy patrzeć i z wiarą, i z nadzieją, a przede wszystkim z chrześcijańskim optymizmem. Można wiele uczynić dla chwały Bożej, jeżeli idzie się razem z młodymi, którzy wnoszą nowego ducha – uważa bp Zając.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.