Skazani na niepamięć

W dniu, w którym Kościół prosi Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona Msza za Henryka Sławika i Józefa Antalla.

- W konstytucji apostolskiej "Incruentum altaris sacrificium" papież Benedykt XV wyraził pragnienie, aby udział w owocach krzyżowej ofiary Chrystusa mieli wszyscy wierni, nawet ci, którzy zostali zapomniani przez rodziny i krewnych, którzy zapadali się w niepamięć i mroki historii lub też zostali na niepamięć skazani - przypomniał w homilii metropolita katowicki. - Do takich postaci wykluczonych z pamięci należał przez lata Henryk Sławik.

W Dzień Zaduszny Henryk Sławik i Józef Antall - bohaterowie trzech narodów - zostali przywołani na nowo. Mszy w ich intencji przewodniczył abp Wiktor Skworc, a udział w koncelebrze wzięli m.in. biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej János Székely, delegat kard. Petera Erdö, prymasa Węgier, a także abp Szczepan Wesoły.

W homilii abp Skworc zwrócił uwagę na słowa z Pierwszego Czytania z Księgi proroka Daniela. - Prorok, płacząc nad losem człowieka, usłyszał takie słowa: "Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się (...). Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze". W życiu wielu zmarłych spełniło się proroctwo Daniela.

Arcybiskup podkreślił, że ostateczne zwycięstwo nad śmiercią spełniło się w Jezusie Chrystusie. - Nie wiedział prorok Daniel, że ostatnim słowem Boga, wypowiedzianym przez Chrystusa w kwestii śmierci, będzie zmartwychwstanie. Jezus Chrystus ze śmierci uczynił Paschę, z kresu bramę, z odejścia w nicość wejście w pełne życie.

Na zakończenie homilii metropolita katowicki zaakcentował miejsce nadziei w chrześcijańskim myśleniu o śmierci. - Jak Chrystus z dzisiejszej Ewangelii podnosimy oczy ku górze i powtarzamy: Dziękujemy Ci Ojcze, że nas wysłuchujesz, dziękujemy, że pozwalasz nam żyć nadzieją i perspektywą wiecznego przebywania w Twoim domu. Łaska bowiem i miłosierdzie dla Twoich wybranych.

Skazani na niepamięć   Aleksandra Pietryga /Foto Gość Bp János Székely, delegat kard. Petera Erdö, prymasa Węgier w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach Bp János Székely przypomniał, że H. Sławik i J. Antall uratowali w czasie II wojny światowej wiele tysięcy ludzkich istnień, działając we współpracy z węgierskimi duchownymi, a także z wieloma przedstawicielami węgierskiego narodu. - Za piękne życie i za to, co zrobili dla innych, zasługują na wieczną pamięć - mówił bp Székely. - Dali przykład prawdziwie chrześcijańskiej postawy.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich. Na zakończenie w katedrze została otwarta wystawa "Bogu - Ojczyźnie - Bliźniemu", której autorem jest Grzegorz Łubczyk, biograf Henryka Sławika, dziennikarz, ambasador RP na Węgrzech w latach 1997-2001. - Ta wystawa jest wyrazem uznania i wdzięczności dla polskich i węgierskich kapłanów i biskupów oraz nuncjusza papieskiego abp. Angelo Rotta za ich opiekę duchową i pomoc, udzieloną w czasie II wojny światowej dziesiątkom tysięcy Polaków, Żydów, uchodźcom wojskowym i cywilnym na Węgrzech - mówi G. Łubczyk.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
23°C Czwartek
wieczór
wiecej »