Merkel o swojej wierze i polityce

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła znaczenie wiary chrześcijańskiej dla swoich działań politycznych.

Kilka dni temu, podczas odwiedzin swego rodzinnego Templinu w Brandenburgii oświadczyła, że jako chrześcijanka kieruje się zasadą, iż „Bóg darował nam życie od początku do końca” i dlatego jest za surową ustawą o ochronie zarodków, ma też zastrzeżenia do toczącej się obecnie w Niemczech debaty na temat „wspomaganej śmierci”.

„Obawiam się, że granice w tym zakresie mogą się coraz bardziej rozszerzać” – stwierdziła szefowa rządu w wystąpieniu „Być chrześcijaninem w działalności politycznej” wygłoszonym z okazji Dnia Reformacji 31 października. Podkreśliła, że wiara ma dla niej zasadniczy wpływ w wielu sprawach społecznych, jak sprawiedliwość, solidarność, wojna i pokój. Zdaniem Merkel działania wojskowe nigdy nie mogą zapewnić trwałego pokoju. W przypadku Ukrainy jest przekonana, że „przy rozwiązywaniu tego problemu nie wchodzą w grę środki militarne”.

W swoim wystąpieniu pani kanclerz wyraziła też uznanie dla zaangażowania Niemców w pomoc coraz liczniejszej rzeszy uchodźców. Zwróciła uwagę, że „do udzielania jej gotowych jest wielu ludzi, zwłaszcza wspólnoty chrześcijańskie”. Nie mają oni gotowych odpowiedzi na problemy uchodźców, „musimy mieć otwarte serca, ale nie możemy przyjąć wszystkich, których dotyka los uchodźcy” – stwierdziła z mocą przewodnicząca niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Następnie określiła modlitwę jako „czas własnej refleksji”. Przyznała, że nie demonstruje swojej wiary „jak monstrancji przed sobą”, ale Wyznanie Wiary, „Ojcze nasz” i osobista modlitwa „odgrywają rolę” w jej życiu. Jako chrześcijanka zdaje sobie sprawę, że „nie jesteśmy doskonali” , a „uczucie uspokojenia daje świadomość, że wolno popełnić błąd, a mimo to być przyjętym”.

Merkel przemawiała na zaproszenie miejscowej ewangelickiej wspólnoty w kościele Marii Magdaleny w Templinie. W tej miejscowości w Brandenburgii mieszkała od wczesnego dzieciństwa (urodziła się w 1954 w Hamburgu), a w miejscowym kościele przeżywała w 1970 roku swoją konfirmację. Tam też był pastorem jej ojciec, zmarły w 2011 roku ewangelicki teolog Horst Kasner.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MERKEL

 • bb
  03.11.2014 09:03
  Bardzo pięknie , ale czy faktycznie kieruje się wiarą skoro wypromowała swego "ziomka"- pupila na wysokie stanowisko w Unii . Pamiętamy doskonale jego działania jako premiera w naszym kraju.Podczas jego urzędowania nasiliła się szczególna agresja do kościoła i wiernych nazywając z pogardą " moherowymi beretami". Po owocach ich poznacie!
 • Maluczki
  03.11.2014 09:42
  Czy taki człowiek kiedykolwiek mówi prawdę?
  Moim zdaniem wszelkie wygłaszane przez takich ludzi kwestie, są podporządkowane mamonie.
  Nie wierzę ani słowa!
 • Piotr_Adamczyk
  03.11.2014 12:26
  Angela Merkel ma polskie korzenie. Ma też własne doświadczenie totalitaryzmu.
  Jej świadectwo wiary chrześcijańskiej jest autentyczne. Jestem przekonany, że naród polski i niemiecki ma dobrych przywódców w osobach Ewy Kopacz i Angeli Merkel.

  Oczywiście trudno im dorównać Tadeuszowi Mazowieckiemu i Helmutowi Kohlowi, ale mamy teraz inne czasy.

  Dziękujmy Bogu, że nasze narody żyją w zgodzie. Nie należy się też przejmować głosami tych, co wiecznie narzekają i szukają dziury w całym. Taka to już uroda demokracji.
 • ble
  03.11.2014 16:23
  Wierzę słowom Pani Kanclerz. Cieszę się, że broni zarodków i sprzeciwia się eutanazji widząc łatwość w przekraczaniu granic. Ale jest jeszcze aborcja i być może kiedyś może powstać dylemat jaki miała głęboko wierząca pani prezydent Warszawy. Jakie wtedy będzie świadectwo?
  Jeden z dobrych uczynków to zabranie nam Tusiewicza, ale czy Europa będzie jej za to wdzięczna? Czas pokaże.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Wtorek
  dzień
  25°C Wtorek
  wieczór
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »