Wojsko odbiło miasto z rąk Boko Haram

Nigeryjskie wojsko wspierane przez lokalne grupy samoobrony odbiło z rąk islamistów z Boko Haram ważne strategicznie miasto Mubi, położone na północnym wschodzie kraju - poinformowały w czwartek miejscowe władze.

Mubi było dotąd najliczniejszym miastem kontrolowanym przez Boko Haram; teraz stało się pierwszym, jakie utracili od sierpnia, gdy ugrupowanie to proklamowało na zajętym terytorium sunnicki kalifat.

Islamiści zdobyli Mubi, drugie co do wielkości miasto w stania Adamawa, w październiku. Według relacji mieszkańców bojownicy uczynili szariat obowiązującym tam prawem oraz przeprowadzali egzekucje i karne amputacje.

Cytowany przez BBC mieszkaniec tych terenów powiedział w czwartek, że cywile nie zaczęli jeszcze wracać do miasta z obawy przed możliwym atakiem Boko Haram. Twierdził, że miejscowy przywódca tego ugrupowania został pojmany i zakuty w kajdanki. Władze odmówiły komentarza w tej sprawie.

Boko Haram sprawuje obecnie kontrolę nad kilkoma miastami i wioskami na północnym wschodzie kraju.

W kwietniu islamiści porwali ponad 200 uczennic ze szkoły w miejscowości Chibok, w stanie Borno. Sprawa ta poruszyła społeczność międzynarodową, jednak mimo militarnego wsparcia kilku krajów, m.in. Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i USA, dziewczęta nie zostały dotąd uwolnione.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące ludzi. Od początku br. rebelianci znacznie nasilili ataki.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii, największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie afrykańskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »