"Pierwszy cios trafił Karolinę w tył głowy, jeszcze gdy biegła, drugi - w rękę, którą próbowała się osłonić, a następny przeciął jej dłoń, gdy chciała schwycić ostrze szabli. Kolejne cięcia zraniły dziewczynę pod kolanem i w tors. Ostatnim uderzeniem sołdat ugodził ją w gardło, rozcinając tętnicę szyjną. Cios ten okazał się śmiertelny" - tak męczeńską śmierć Karoliny Kózkówny w książeczce, którą dostali młodzi opisuje Henryk Bejda.
- Mocno zapadła nam w pamięci historia Karoliny i słowa arcybiskupa, który moim zdaniem bardzo trafnie mówił do młodzieży. Choć pogoda nie dopisała, tak naprawdę wszyscy doświadczyli czegoś nowego, dowiedzieli się nowych, dosyć ważnych rzeczy - przyznaje Monika Jastrzębska z Lędzin ze wspólnoty Dzieci Maryi, która do Zabawy przyjechała razem ze swoimi koleżankami oraz s. Anetą, boromeuszką.
Zabawa to także Światowe Centrum Ruchu Czystych Serc, gdzie ludzie, przyjmując symboliczny pierścień, chcą uczyć się życia w czystości. - Podam przykład: przyjechali z okolic Lublina młodzi ludzie: studiująca dziewczyna i chłopak pracujący, którzy uznali, że dla obrony tego, co było dla nich najcenniejsze, potrzebny jest im pierścień Karoliny. Byli tak zdeterminowani, że postanowili tu przyjechać i powierzyć Karolinie swoje wzrastanie w miłości... - mówi ks. Zbigniew Szostak. - Karolina jest osobą, która przyjeżdżającym tu wyprasza wiele łask. W tych czasach, w których teraz żyjemy jest szczególnie aktualna, bliska i myślę, że bardzo jednoznacznie wskazuje na wartości, które są w stanie obronić to, co dla człowieka jest najcenniejsze. Mimo że czasem wiele to kosztuje. Karolina uczy nas jak być wolnym, jak obronić swoją godność i tożsamość, jak zaangażować się we wspólnotę, w której żyję.
Posadź sobie gruszę
Młodzi w Zabawie otrzymali także relikwie błogosławionej Karoliny oraz 10 sadzonek gruszy, przy której nauczała młoda patronka. Gdzie zostaną posadzone? Ks. Krzysztof Biela, duszpasterz ds. nowej ewangelizacji, także odpowiedzialny za ŚDM, zaproponował, by jedno drzewko znalazło się w ogrodach kurialnych w Katowicach, arcybiskup wspomniał o sanktuarium Matki Bożej w Piekarach i klasztorze oo. franciszkanów w Panewnikach. Zachęcił również młodzież do tego, żeby składała swoje propozycje.
Sobotnia pielgrzymka to kolejny etap na drodze do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Właśnie rozpoczyna się drugi rok przygotowań, podczas którego młodzi rozważać będą błogosławieństwo: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Szczególną patronką tego czasu będzie błogosławiona Karolina Kózkówna, wzór prawdziwej pobożności i czystości.
- Dla nas, dla Polaków, nie ma piękniejszej patronki niż błogosławiona Karolina, która całym swoim życiem to błogosławieństwo wypisała w sercach innych ludzi - mówi ks. Biela, przypominając, że decyzją episkopatu błogosławiona, obok św. Stanisława Kostki, od niedawna jest patronką polskiej młodzieży.
W Zabawie młodzi spotkali się też na wspólnym posiłku: najpierw drożdżówki, potem gruszki - zachęcające do wydawania owoców, a na koniec - pizza. - Każdy dostał gruszkę po to, żeby zasmakować czy jest słodka, czy kwaśna. To też konkretny symbol, że jesteśmy tu po to, żeby tak jak Karolina przynosić dobre owoce. Jeśli owocem będzie to, że będziemy chcieli walczyć o czystość, to będzie fantastycznie, jeśli będziemy chcieli modlić się tak jak ona, nauczać katechizmu, to też fantastycznie - wyjaśnia ks. Krzysztof.
- Od przyszłego tygodnia rusza nowy program: "Serce 2.0" przygotowany przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży. Bardzo chcemy, żeby nasza młodzież nie tylko przygotowała ŚDM od strony technicznej, logistycznej, ale żeby nasze serca były czyste i gotowe na przynoszenie owoców takich dużych i czystych, jak właśnie gruszki - uzupełnia ks. Marcin Wierzbicki.
Nasza diecezja podzielona została na siedem rejonów: Katowice, Chorzów, Tychy, Wodzisław Śląski, Żory, Rybnik, Jastrzębie.
W styczniu czeka nas peregrynacja symboli ŚDM - krzyża i ikony pod hasłem "Dotknij miłosierdzia". - To nie jest tylko dotknięcie krzyża, to dotknięcie samego Chrystusa, zanurzenie się w miłosierdziu Pana Boga - przekonuje ks. Wierzbicki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.