Lekarze z Prokocimia rozpoczęli wybudzanie małego Adasia z głębokiej śpiączki.
Stan 2-letniego Adasia, który w niedzielę trafił do Prokocimia w stanie skrajnego wychłodzenia, poprawia się. Jest ciężki, ale coraz bardziej stabilny. Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w poniedziałek wyprowadzili go ze stanu głębokiej hipotermii.
Dziś rozpoczęli procedurę wybudzania ze śpiączki farmakologicznej, która polega na stopniowym odstawianiu podawanych leków. Wszystko potrwa nawet dwa dni, a przebieg wybudzania zależy od tego, jak organizm chłopca będzie reagował na bodźce.
- Są dwie dobre wiadomości, choć w słowie "dobre" jest jeszcze trochę ostrożności. Pozytywną informacją jest jednak to, że dziecko zostało wczoraj dogrzane do temperatury 36 stopni Celsjusza i odłączone od sztucznego płucoserca. Oznacza to, że jego układy krążenia i oddechowy radzą już sobie same. Nerki i wątroba również dobrze pracują - mówi prof. dr hab. med. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.
Drugą pozytywną informacją jest to, że w obrazie tomograficznym mózgu nie widać poważnych zmian, jednak o tym, w jakim stanie jest układ nerwowy chłopca, lekarze przekonają się dopiero wtedy, gdy Adaś wybudzi się ze śpiączki.
Jak podkreśla prof. Skalski, w podawaniu kolejnych informacji trzeba być bardzo ostrożnym, bo cały czas wielką niewiadomą jest to, jak zachowa się organizm dziecka po wybudzeniu.
- Jeśli Adaś wyjdzie z tego wszystkiego bez szwanku, to można będzie mówić o cudzie - mówi prof. Skalski.
Przypomnijmy: dwuletni chłopczyk został odnaleziony nieprzytomny w niedzielę rano ok. 600 metrów od swojego domu w małopolskich Racławicach. Na mrozie, w samej tylko piżamie, przebywał kilka godzin - prawdopodobnie sam wyszedł z domu w środku nocy.
Gdy go odnaleziono, temperatura ciała chłopca wynosiła zaledwie 12 stopni, a temperatura skóry była o wiele niższa.
Adaś, który cały czas był reanimowany, został przewieziony do Prokocimia, gdzie trafił pod opiekę prof. Skalskiego.
W szpitalu został mu podłączony układ pozaustrojowego leczenia, który daje możliwość napędzenia krwi i ogrzewania pozaustrojowego od 6 do 9 stopni na godzinę.
Lekarze bardzo powoli nagrzewali chłopca, bo zbyt szybkie podniesienie temperatury ciała Adasia mogło zagrozić jego życiu. W niedzielę wieczorem została ona podniesiona do 35 stopni.
Przeczytaj wcześniejsze teksty:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.