Papież za bezpłatnymi procesami ws. nieważności małżeństwa

Papież Franciszek wyznał w piątek, że chciałby, aby wszystkie procesy kanoniczne w sprawie orzekania nieważności małżeństwa były bezpłatne. Życzenie to wyraził podczas spotkania z sędziami Roty Rzymskiej.

W przemówieniu z okazji inauguracji nowego roku sądowego w tym watykańskim trybunale, który jest najwyższym sądem apelacyjnym wobec wyroków diecezjalnych, papież powiedział: "Sakramenty są bezpłatne, sakramenty obdarzają nas łaską. A proces małżeński dotyczy sakramentu małżeństwa".

"Jakże bym chciał, aby wszystkie procesy były bezpłatne" - dodał Franciszek.

Ponadto stwierdził, że w każdym trybunale kościelnym powinni być adwokaci niepobierający opłat, co zapewniłoby wszystkim wiernym "realny dostęp do wymiaru sprawiedliwości Kościoła".

Papież zauważył z zadowoleniem, że w "znacznej liczbie" spraw w Rocie Rzymskiej adwokaci już świadczą bezpłatne usługi w przypadku osób borykających się z problemami finansowymi.

W przemówieniu Franciszek powiedział też, że kryzys małżeństwa ma często u swych podstaw kryzys wiary.

«« | « | 1 | » | »»
 • ImTomasz
  24.01.2015 09:12
  A ja w pełni popieram. Trzeba zacząć demontować w kościele układ pobierania kasy. Mediom udało się wmówić ludziom, że cały kościół za wszystko bierze pieniądze, tymczasem zjawisko dotyczy w mojej subiektywnej ocenie około 10%. Brałem ślub za darmo, dzieci do komunii posyłałem za darmo, chrzciłem za darmo. W różnych parafiach bo zmieniałem miejsce zamieszkania. Raz tylko spotkałem się z żądaniem zapłaty na roczek dziecka 50 zł. Tyle chcieli tyle dałem dał bym więcej. Jestem po rozwodzie i nie będę unieważniał małżeństwa. A teraz jest tak, że jak ktoś ma kasę to sobie małżeństwo unieważni - znajdzie odpowiedniego adwokata (chytrego na kasę) zapłaci, ten mu powie co mam mówić i co załatwić i spoko interes się kręci. A jak będzie za darmo. Unieważnić małżeństwo będzie mógł ten któremu na prawdę ma powody. Teraz nie może bo go nie stać a te 10% chytrusków skutecznie sieje taką propagandę, że bez kasy jest to niemożliwe. Pamiętajmy też, że unieważnienie małżeństwa na podstawie kłamstwa chyba skuteczne nie jest. Mało tego ludzie którzy to robią tak naprawdę nie robą tego aby być bliżej Boga tylko aby być bliżej ludzi i sami sobie krzywdę wyrządzają.
  Jestem jeszcze za jednym - wprowadzeniem ślubów ubóstwa dla kapłanów diecezjalnych. Wtedy sądzę odsetek dorobkiewiczów w kościele na pewno by się zmniejszył.

 • wiolka1529@o2.pl
  24.01.2015 20:15
  ja czekam na taki moment,kiedy papież Franciszek pozwoli życie sakramentalne po rozwodzie,nie wszyscy ludzie są źli.
 • megan
  28.01.2015 07:58
  Dziwnie papież Franciszek rozkłada akcenty......
 • Arletta Bolesta
  06.11.2016 12:28
  Winno się wziąć pod uwagę konkretną sytuację. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  wiecej »