Związkowcy zablokowali w środę dwie ważne trasy w woj. śląskim - drogę krajową nr 1 w Rzeniszowie oraz drogę krajową nr 11 pomiędzy Kokotkiem a Pustą Kuźnicą. W taki sposób wyrażają solidarność z górnikami protestującymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
Blokady obydwu dróg rozpoczęły się ok. godz. 11 i mają potrwać około dwóch godzin. W Rzeniszowie grupa związkowców spaceruje po przejściu dla pieszych.
Blokady skutkują poważnymi utrudnieniami dla kierowców. Droga krajowa nr 1, łącząca Cieszyn z Gdańskiem, należy do najbardziej obciążonych ruchem w całym kraju. Droga nr 11 prowadzi z Górnego Śląska w kierunku Wielkopolski i woj. zachodniopomorskiego.
Policjanci wytyczyli objazdy. Jak poinformował PAP dyżurny śląskiej drogówki, w przypadku drogi nr 11 prowadzą one przez Koszęcin i Krupski Młyn. Kierowcy jadący "jedynką" mogą objechać blokadę przez miejscowości Zabijak i w kierunku Myszkowa oraz Cynków.
O zamiarze przeprowadzenia "akcji solidarnościowych" związkowcy poinformowali we wtorek, nie podając wówczas szczegółów.
Strajk w JSW trwa już trzeci tydzień, od tego czasu w spółce wstrzymane jest wydobycie. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego w środę rano w proteście w pięciu kopalniach brało udział prawie 4800 górników. Kilkanaście osób prowadzi protest głodowy. Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność, oraz natychmiastowych decyzji w sprawie rozwiązania trudnej sytuacji w spółce.
Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W ub. tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Ich efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności.
Protokół zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień). Związkowcy podali, że dokonane w nim ustępstwa płacowe przekładają się na obniżenie zarobków górników o 7-10 proc.
Związkowcy nie odpowiedzieli dotychczas na wystosowany w poniedziałek przez resort skarbu apel o przerwanie strajku, czekają - jak mówią - na "jakieś konkrety" ze strony jego przedstawicieli.
Zarząd JSW uważa strajk za nielegalny. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes JSW podawał, że spółka wskutek strajku poniosła duże straty produkcyjne i sprzedażowe, a także bardzo duże straty prestiżowe. Wstrzymanie wydobycia na czas strajku spowodowało wstrzymanie sprzedaży ok. 500 tys. ton węgla, a utracone przychody w stosunku do planu techniczno-ekonomicznego na okres I kw. wyliczono na ok. 130 mln zł.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.