Reklama

"Jeśli" i "tak"

Na te dwa proste słowa zwrócił uwagę abp Wiktor Skworc w czasie Mszy ustanawiającej lektorów śląskiego seminarium.

Reklama

Tę posługę w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym z rąk metropolity katowickiego przyjęło 15 kleryków III roku. - Już za chwilę zostaniecie lektorami - heroldami zwiastującymi ludziom naszych czasów słowo Boga. Kościół zleci wam posługę proklamacji tego słowa, które służy pojednaniu, wzywa do nawrócenia, napełnia radością i pokojem, bo jest to słowo życia - mówił im w homilii.

Chwilę później abp Skworc wyjaśniał alumnom, na czym polega właściwe czytanie słowa Bożego. - Czymś naturalnym jest, że lektor powinien sam najpierw żyć słowem Boga, na nim - w posłuszeństwie wiary - budować swoje życie - podkreślał, dodając, że głoszone przez nich słowa powinny być programem ich życia. Metropolita prosił ich także, by zanim przeczytają publicznie słowo Boże, znaleźli czas na jego kontemplację.

Wcześniej abp Skworc, odnosząc się do sobotnich czytań, podkreślił padające w nich słowa: "jeśli" oraz "tak". Wyjaśniał, że w słowie "jeśli" zawiera się cały dramat ludzkiej wolności. Chwilę później, cytując proroka Izajasza, pokazał konsekwencje wyboru Boga: "Twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości tak, że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie. (...) znajdziesz swą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca".

Nawiązując do Ewangelii opisującej powołanie celnika Mateusza, przypomniał, że Bóg nie zabiera człowiekowi wolności, nie zastrasza, nie przymusza i nie patrzy na jego upadki. - Bóg nie gorszy się grzesznikami. Bóg nie gorszy się nami. Bóg w Jezusie przychodzi nas powołać, wydobyć z otchłani grzechu. Uniża się tak bardzo, że siada z nami do stołu, to znaczy wchodzi w najgłębszą relację, w komunię miłości miłosiernej - przekonywał.

Na koniec homilii metropolita raz jeszcze zwrócił się do kleryków przyjmujących chwilę później posługę lektoratu. - Pragnijcie więc duchowego napoju i łaknijcie pokarmu, którym jest słowo Pana. Dzięki niemu, w jego świetle i mocy, będzie się umacniać wasze powołanie, samo zaś słowo Boże stawać się będzie dla was jedynym kryterium osądu i oceny ludzi, wydarzeń, rzeczy i problemów (por. VD, 82). Za świętym Augustynem mówię dziś każdemu z was: "Tolle, lege!" (Wyznania 8,12) oraz "Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan!" (Ps 34,9).

Lektor może w czasie Mszy św. odczytywać z Pisma Świętego czytania (poza Ewangelią). Może także (przy braku diakona lub kantora) zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej oraz śpiewać psalm responsoryjny. Może również, kiedy nie ma diakona, w procesji na wejście nieść Ewangeliarz. Osoba, która przyjęła posługę lektoratu, może także dokonywać obrzędów święcenia pokarmów.

Prefektem rocznika, który w sobotę przyjął posługę jest ks. Paweł Til, ojcem duchownym - ks. Marek Długajczyk, patronem - św. Josemaría Escrivá.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama