Formacji zakonników i zakonnic poświęcono międzynarodowy kongres, rozpoczynający się dziś w Rzymie. Potrwa on do soboty 11 kwietnia.
Został [on] zorganizowany wspólnie przez watykańskie dykasterie ds. życia konsekrowanego, duchowieństwa i edukacji katolickiej. Około półtora tysiąca uczestników rozważa wyzwania, jakie stawiają przed formacją zakonną świat cyfrowy czy problemy sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia.
Szczególnym zadaniem jest dziś formowanie osób zakonnych do właściwego używania środków przekazu. Zwrócił na to uwagę na łamach L’Osservatore Romano z 5 kwietnia jeden z organizatorów rzymskiego kongresu, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. „Korzystanie z internetu pomaga wprawdzie w szybkim rozwiązywaniu problemów, nie sprzyja jednak pogłębionemu myśleniu ani pamięci – uważa abp José Rodríguez Carballo OFM. – Może to mieć negatywne konsekwencje, gdy chodzi o dyspozycję osób konsekrowanych do studiowania, medytacji Słowa, refleksji czy rozeznania”. Sekretarz watykańskiej dykasterii nie sądzi, że należałoby rygorystycznie zakazać zakonnikom cyfrowych środków przekazu. Proponuje jednak formatorom zakonnym wychowywanie do odpowiedzialnego ich używania.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.