Rewitalizacja osiedla górniczego w Czerwionce i gmach NOSPR w Katowicach wyróżnione.
Dwie inwestycje z Górnego Śląska są wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu Top 10 Inwestycje Komunalne 2015. Wśród dziesięciu równorzędnych wyróżnień znalazły się gmach NOSPR w Katowicach i rewitalizacja osiedla familoków w Czerwionce. Ta druga inwestycja wygrała też w głosowaniu internautów. Wyróżnienia zostały wręczone 21 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Konkurs jest inicjatywą Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl.
NOSPR obok Afrykarium
Oprócz inwestycji w Czerwionce i Katowicach wyróżnione zostały też Afrykarium na terenie zoo we Wrocławiu, budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, budynek Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Przemysław Kucharczak /Foto Gość Gmach NOSPR w Katowicach przygotowanie potężnego terenu inwestycyjnego "Tucznawa" w Dąbrowie Górniczej, Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej, kompleks sportowo-rekreacyjny w Olsztynie i Inkubator Kultury w Łodzi.
Imponująca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to gmach, który powstał na terenach zrekultywowanych nieużytków po byłej kopalni "Katowice". Jego wzniesienie kosztowało 329,4 mln zł. Stoi w centrum miasta, mijają go codziennie tysiące ludzi.
Każdy familok inny
Natomiast osiedle familoków kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, to zabytek mało znany, choć znakomity. Projektujący go architekci chcieli stworzyć w Czerwionce angielskie Przemysław Kucharczak /Foto Gość Odnowione napisy na szkole miasto-ogród.
Nie ma tu dwóch takich samych familoków, choć stoi ich tu prawie sto. Każdy czymś się wyróżnia, choćby rodzajem zdobienia, dodatkiem z muru pruskiego, dachem o innych załomach – z wyjątkiem dwóch, które są swoimi lustrzanymi odbiciami.
Za 12,1 mln zł to osiedle zostało teraz zrewitalizowane. M.in. w miejscu zalanego asfaltem boiska w centrum tego osiedla powstał "minirynek". Jest na nim fontanna, siłownia "pod chmurką", są ławeczki. Ryneczek ma integrować mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, miasta, w którym dotąd centralnego placu nie było.
Przemysław Kucharczak /Foto Gość Każdy z prawie stu familoków, które stoją na górniczym osiedlu w Czerwionce, czymś się od pozostałych różni
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.