Rewitalizacja osiedla górniczego w Czerwionce i gmach NOSPR w Katowicach wyróżnione.
Dwie inwestycje z Górnego Śląska są wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu Top 10 Inwestycje Komunalne 2015. Wśród dziesięciu równorzędnych wyróżnień znalazły się gmach NOSPR w Katowicach i rewitalizacja osiedla familoków w Czerwionce. Ta druga inwestycja wygrała też w głosowaniu internautów. Wyróżnienia zostały wręczone 21 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Konkurs jest inicjatywą Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl.
NOSPR obok Afrykarium
Oprócz inwestycji w Czerwionce i Katowicach wyróżnione zostały też Afrykarium na terenie zoo we Wrocławiu, budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, budynek Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku,
Przemysław Kucharczak /Foto Gość
Gmach NOSPR w Katowicach
przygotowanie potężnego terenu inwestycyjnego "Tucznawa" w Dąbrowie Górniczej, Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej, kompleks sportowo-rekreacyjny w Olsztynie i Inkubator Kultury w Łodzi.
Imponująca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to gmach, który powstał na terenach zrekultywowanych nieużytków po byłej kopalni "Katowice". Jego wzniesienie kosztowało 329,4 mln zł. Stoi w centrum miasta, mijają go codziennie tysiące ludzi.
Każdy familok inny
Natomiast osiedle familoków kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, to zabytek mało znany, choć znakomity. Projektujący go architekci chcieli stworzyć w Czerwionce angielskie
Przemysław Kucharczak /Foto Gość
Odnowione napisy na szkole
miasto-ogród.
Nie ma tu dwóch takich samych familoków, choć stoi ich tu prawie sto. Każdy czymś się wyróżnia, choćby rodzajem zdobienia, dodatkiem z muru pruskiego, dachem o innych załomach – z wyjątkiem dwóch, które są swoimi lustrzanymi odbiciami.
Za 12,1 mln zł to osiedle zostało teraz zrewitalizowane. M.in. w miejscu zalanego asfaltem boiska w centrum tego osiedla powstał "minirynek". Jest na nim fontanna, siłownia "pod chmurką", są ławeczki. Ryneczek ma integrować mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, miasta, w którym dotąd centralnego placu nie było.
Przemysław Kucharczak /Foto Gość
Każdy z prawie stu familoków, które stoją na górniczym osiedlu w Czerwionce, czymś się od pozostałych różni
aktualna ocena | 2,40 |
głosujących | 128 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".