Szwajcaria, słynąca z czekolady, zegarków i banków, to najszczęśliwszy kraj na świecie - wynika z opublikowanego w piątek zestawienia World Happiness Index, opracowanego przez instytucję ONZ pod nazwą Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).
W pierwszej dziesiątce - na 158 państw - znalazły się też cztery kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja, a poza nimi także Islandia, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.
Izrael został sklasyfikowany na 11. miejscu, USA - 15., Wielka Brytania - 21. Niemcy i Francja zmieściły się pierwszej trzydziestce. Rosja zajęła 64. lokatę, a Ukraina - 111.
Polska zajęła 60. pozycję. Wyżej od naszego kraju uplasowały się m.in. Czechy (31. miejsce), Mołdawia (52.), Słowenia (55.) i Litwa (56.), niżej - m.in. Estonia (73. lokata), Chiny (84.) i Łotwa (89.). Borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja jest na 102. miejscu.
W dziesiątce zamykającej ranking dominują kraje afrykańskie. Patrząc od końca zestawienia są to m.in. Togo, a także Burundi, Benin, Rwanda, Burkina Faso i Czad. Na 156. miejscu umieszczono Syrię, gdzie od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa, a na 153. - Afganistan.
Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallup World Poll i uwzględnia czynniki takie jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich.
"Szczęśliwość jest coraz częściej uznawana za właściwy wskaźnik społecznego postępu i cel przy stanowieniu prawa" - podkreślają autorzy raportu.
SDSN to instytucja ONZ, w skład której wchodzą czołowi naukowcy oraz przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego. Swój pierwszy coroczny ranking opublikowała trzy lata temu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.