Kościół na całym świecie organizuje pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu. Wiele episkopatów i lokalnych Caritas już nadesłało pierwsze transze pomocy: episkopat Włoch 3 mln euro, Caritas Szwajcaria 500 tys. franków, Secours Catholique - francuski odpowiednik Caritas - 50 tys. euro.
Praktycznie we wszystkich krajach trwa specjalna zbiórka funduszy. Ze względu na słabo rozwinięte struktury nepalskiej Caritas koordynacją kościelnej pomocy zajmuje się indyjski oddział amerykańskiej Caritas (CRS). O wielkoduszną pomoc ofiarom trzęsienia ziemi apeluje dyrektor Caritas Nepalu ks. Pius Perumana.
„Sytuacja jest nadal dość zła, choć to już trzeci dzień. Ludzie żyją na ulicy, bez dachu nad głową, przykrywają się tym, co znajdą pod ręką. A w Katmandu pada deszcz, w nocy robi się bardzo zimno. Ponadto trudno jest o czystą wodę i pożywienie. Tym bardziej, że w Katmandu zawsze były problemy z zaopatrzeniem w pitną wodę. Jak najszybciej trzeba zorganizować ludziom jakieś schronienie i rozwiązać problemy sanitarne. Nadal też trwają akcje ratunkowe, obsuwają się kolejne budynki, ludzie wciąż są uwięzieni. Nawet dziś, idąc przez miasto, słyszałem jeszcze wołanie o pomoc. Mieszkańcy Katmandu są zatrwożeni. Państwo uruchomiło wszystkie programy kryzysowe, ale widzimy, że to nie wystarcza. Władze nie były przygotowane na tak wielką katastrofę, bo nikt się tego nie spodziewał – dodał ks. Perumana.
Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi stale rośnie. Zabitych jest już ponad 3,5 tys. Wśród nich są też chrześcijanie, którzy w Nepalu są niepokaźną mniejszością. Jak podaje agencja Asia News, wczoraj w wyniku wstrząsów wtórnych miał się zawalić protestancki kościół w Katmandu. Zginęło 70 osób, które uczestniczyły w niedzielnym nabożeństwie.
W związku z trzęsieniem ziemi w Nepalu również Caritas Polska uruchomiła zbiórkę środków na pomoc ofiarom. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska z dopiskiem Nepal (Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) lub wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.