W galerii rezydencji biskupiej w Hradcu Králové otwarto wystawę o prześladowaniu czeskiego Kościoła katolickiego w latach 1948-1989.
Ekspozycja ukazuje jedną z najbardziej dramatycznych kart historii Kościoła katolickiego w Czechosłowacji w czasach reżimu komunistycznego.
- Represyjna polityka komunistów wymierzona w Kościół była jedną z najsurowszych i najdłużej działających w dziejach naszego narodu - mówi Lukáš Peška, rzecznik prasowy kurii hradeckralovskiej.
- Aby odizolować Kościół od społeczeństwa a następnie go zniszczyć, reżim komunistyczny stosował całą paletę środków - od zastraszania aż po fizyczną likwidację duchownych i osób świeckich - mówi.
Zdeněk Hazdra, dyrektor Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych (czeskiego odpowiednika IPN) wskazuje z kolei, że każdy znajdzie na wystawie nie tylko wiele informacji, ale także tytułową nadzieję.
- Nadzieję w wartościach, jakie czcili nasi przodkowie, a konkretnie przedstawiciele Kościoła katolickiego. Byli to ludzie, którzy przeżyli okupację hitlerowską. Wielu z nich było członkami ruchu oporu, co zjednywało im powszechny szacunek. W czasach komunizmu nie bali się głośno mówić, że sens życia leży w prawdzie i sprawiedliwości. Za to byli internowani i prześladowani. Mimo to nie poddali się i dziś są symbolami nadziei - mówi Hazdra.
Wystawa opowiada nie tylko o systemie totalitarnym w byłej Czechosłowacji. Zajmuje się także biografiami konkretnych ludzi, w tym m. in. kardynałów Josefa Berana, Tomáša Špidlíka czy Miloslava Vlka.
- Cieszę się, że wystawa mogła być pokazana właśnie w budynku biskupstwa hradeckralovskiego - powiedział ks. Josef Socha, generalny wikariusz kurii. - Przez ponad 40 lat dom ten doświadczał prześladowań komunistycznej dyktatury. Służył innym celom niż te, do których był stworzony - zwrócił uwagę ks. Socha.
Duchowny przypomniał także, że w budynku obecnego biskupstwa przez siedem lat internowany był bp. Mořic Pícha, ordynariusz diecezji Hradec Králové w latach 1931-56.
Wystawa "Dyktatura kontra nadzieja" (Diktatura versus naděje) wędruje po czeskich i morawskich miastach od 2013 r. Odwiedziła już m. in. Velehrad, Pragę, Jihlavę i Ołomuniec. W Hradcu Králové zatrzyma się do końca maja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.