Władze japońskiego miasta Minamikyushu w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu zamierzają zwrócić się do UNESCO o zarejestrowanie w programie Pamięć Świata dokumentów dotyczących bazy, z której pod koniec II wojny światowej startowali osławieni kamikaze.
Mer Minamikyushu, Kampei Shimoide, podkreślił w środę, że ma nadzieję, iż takie podejście do tej kolekcji dokumentów sprawi, iż będą one dla przyszłych pokoleń świadectwem koszmaru wojny.
Agencja Asociated Press zwraca uwagę, że w Japonii są obawy, iż Muzeum Pokoju w Minamikyushu, gdzie przechowywana jest ta kolekcja, mogłoby być wykorzystywane do gloryfikowania pilotów kamikaze, którzy w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej wyruszali na samobójcze misje z zapasem paliwa wystarczającym tylko na dotarcie do celu.
Baza, z której startowali kamikaze, znajdowała się w miejscowości Chiran, która w 2007 roku została włączona do Minamikyushu. Była to główna baza kamikaze podczas bitwy o Okinawę. Muzeum Pokoju wybudowano tam w 1975 roku. Są tam cztery samoloty, a także listy, testamenty, poematy i eseje pozostawione przez pilotów przed wyruszeniem na samobójcze misje oraz zdjęcia 1036 kamikaze wyeksponowane w kolejności, w jakiej ginęli.
Program UNESCO Pamięć Świata powstał w 1992 roku. Jego celem jest podejmowanie działań służących zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.