O taśmie Bieńkowska-Wojtunik w Katowicach mówili Jarosław Gowin i Andrzej Sośnierz.
Bardzo ważna gałąź gospodarki, jaką dla naszego regionu jest górnictwo, została szczere i brutalnie opisana w rozmowie ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem w słynnej już restauracji "Sowa i przyjaciele".
We wtorek w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Gowina oraz Andrzeja Sośnierza "O taśmie Bieńkowska-Wojtunik. Kłamstwa rządu nt. górnictwa".
- Gorąco zachęcamy, aby z zawartością tego nagrania zapoznali się szczególnie mieszkańcy Śląska. Najbliższy śląski przedstawiciel w rządzie Donalda Tuska, pani wicepremier Elżbieta Bieńkowska, wprost przyznaje, że rząd miał pełną świadomość dramatycznej sytuacji śląskich kopalń i całego górnictwa, i nic z tym nie zamierzał zrobić - tymi słowami rozpoczął J. Gowin, prezes Polski Razem.
- To, co ujawnia zawartość rozmowy, jest dowodem na to, że rząd świadomie doprowadził do zapaści górnictwa na Śląsku - dodał. - Po ujawnieniu zawartości tej taśmy możemy powiedzieć, że przedstawiciele polskiego rządu kłamali rano, kłamali wieczorem, kłamali nocą.
Były minister sprawiedliwości odniósł się również do podpisanego pakietu klimatycznego. - Cały Śląsk zdawał sobie sprawę z tego, że wprowadzenie pakietu klimatyczno-energetycznego to wyrok śmierci dla polskiej gospodarki, zwłaszcza dla górnictwa. Wyrażenie zgody na podpisanie pakietu jest bezpośrednio sprzeczne z polską racją stanu i działaniem podjętym z pełną premedytacją - stwierdził.
- Po ujawnieniu treści nagrania osoby, które zostały wymienione, powinny zrezygnować z pełnienia funkcji. Elżbieta Bieńkowska, przyznając się, że świadomie przez lata biernie przyglądała się temu, jak ginie polskie górnictwo, nie jest godna, by reprezentować polskie państwo - zakończył J. Gowin.
Potwierdził on poparcie wniosku Prawa i Sprawiedliwości o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia sejmu w celu wyjaśnienia sytuacji kopalń.
Głos zabrał również Andrzej Sośnierz. - Rząd poddaje się w każdej dziedzinie, a jedyna polityka wobec górnictwa polega na ubraniu ładnego munduru górniczego z okazji "Barbórki" - mówił, opisując bierność władz.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.