2,5 mln młodych z całego świata spodziewa się już za 14 miesięcy polski Kościół. Wciąż nie wiadomo jednak, czy papież Franciszek, który przez cztery dni będzie w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży, odwiedzi także inne miasta. Na decyzję Stolicy Apostolskiej oczekuje Warszawa, Poznań, Gniezno i Częstochowa.
- Będzie to prawdopodobnie największe wydarzenie religijne w historii Polski – mówił Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, podczas pierwszej z cyklu konferencji poświęconych organizacji Światowych Dni Młodzieży i pielgrzymce papieża Franciszka do Polski.
Obecny na spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski gospodarz tegorocznych Światowych Dni Młodzieży kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że gdy papież Franciszek ogłosił Kraków jako miejsce spotkania na 2016 r., reakcja młodych była entuzjastyczna.
- Okazuje się, że papież Jan Paweł II, inicjator Światowych Dni Młodzieży, którego pokolenie młodych już nie pamięta, wciąż ich inspiruje – powiedział metropolita krakowski, zapowiadając że do Krakowa przybędzie w ostatnich dniach lipca przyszłego roku nawet 2,5 mln młodych z całego świata, w tym około miliona Polaków. – Jesteśmy na to przygotowani, bo już dziś do Krakowa przybywa rocznie 10-12 mln turystów – dodał.
W trakcie konferencji przybliżono program Światowych Dni Młodzieży. Już tydzień przed ich rozpoczęciem w 40 polskich diecezjach będzie przebywać ok. 300 tys. młodych z całego świata, którzy będą uczestniczyć w tzw. Dniach w Diecezjach.
- O możliwość przyjazdu dopytują grupy z całego świata. Nawet z takich miejsc, jak Wyspy Wielkanocne – mówi Dorota Abdelmoula, odpowiedzialna za kontakty z zagranicą w ramach Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.
Min. Jacek Cichocki, który przewodniczy Zespołowi ds. Przygotowania Wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 r. zapewnił podczas spotkania o gotowości rządu do wsparcia spotkania w zakresie organizacji, bezpieczeństwa i zabezpieczenia zdrowotnego.
- ŚDM to wydarzenie bezprecedensowe: ogromna grupa młodych gości z zagranicy spotka się z Ojcem Świętym. Chcemy zapewnić im odpowiednie warunki – powiedział min. Jacek Cichocki. - Wizyta Ojca Świętego ma zawsze charakter państwowo-kościelny, dlatego zaproszenie do odwiedzin Polski kierował na ręce jeszcze papieża Benedykta XVI prezydent Bronisław Komorowski. Potem potwierdził je wobec papieża Franciszka podczas kanonizacji Jana Pawła II w ubiegłym roku. Kształt tej wizyty nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Będzie się ważył w kolejnych miesiącach – dodał główny organizator papieskiej pielgrzymki ze strony rządowej.
Bp Artur Miziński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KEP ds. wizyty Ojca Świętego w 2016 r. potwierdził, że papieżowi Franciszkowi zaproponowano, by w czasie pielgrzymki odwiedził także Warszawę i Świątynię Opatrzności Bożej, a także Poznań i Gniezno w związku z 1050. Rocznicą Chrztu Polski i Częstochowę.
- Wciąż czekamy na potwierdzenie Stolicy Apostolskiej – stwierdził.
Kard. Stanisław Dziwisz stwierdził jednak, że niemal pewna jest wizyta papieża Franciszka na Jasnej Górze, być może także w Oświęcimiu.
- Ale oczywiście ważne na trasie pielgrzymki pozostają Warszawa i Poznań czy Gniezno – dodał metropolita krakowski.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.