Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się w Wenezueli, gdzie kontynuowany jest rozpoczęty 23 maja strajk głodowy liderów opozycji Leopolda Lopeza i Daniela Ceballosa oraz innych więźniów politycznych.
Ich natychmiastowego uwolnienia żądało tysiące Wenezuelczyków podczas manifestacji w kilku tamtejszych miastach. W kontekście tych wydarzeń kard. Jorge Liberato Urosa Savino ponowił wezwanie do dialogu między rządem prezydenta Nicolasa Maduro a opozycją.
Arcybiskup Caracas jest poważnie zaniepokojony faktem, że liderzy opozycji zdecydowali się na podjęcie tak radykalnej formy protestu. „Myślę, że jest to znak, iż sytuacja polityczna w kraju nie poprawiła się w ostatnich miesiącach” – zauważył kard. Urosa Savino. Duchowny przypomniał także, że w styczniu episkopat tego kraju wydał specjalny dokument dotyczący kryzysu gospodarczego, politycznego i społecznego, jaki przeżywa Wenezuela. Wskazano w nim m.in. na konieczność podjęcia dialogu celem rozwiązania tej trudnej sytuacji. „Niestety, odpowiedź rządu była inna: nie słucha on tych, którzy nie zgadzają się z jego linią polityczną, i podejmuje działania represyjne wobec obywateli i polityków, oskarżając ich o prowadzenie gospodarczej i politycznej wojny przeciwko rządowi” – powiedział kardynał. Potwierdzeniem tego jest złe traktowanie więźniów politycznych, przypadki ich molestowania, poniżania czy agresji wobec nich, a także zakaz odwiedzania ich przez rodziny, co można uważać za tortury psychologiczne. „To jest niezgodne z prawami człowieka i z godnością osób przetrzymywanych” – podkreślił kard. Urosa Savino.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.