Został napisany pół wieku temu, ale w Polsce jego oryginał widzimy pierwszy raz. Sławny list-orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich ze sławnymi słowami "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” można do piątku oglądać w Sejmie.
Hierarchom zarzucono nieomal zdradę stanu, brak wyczucia polskich interesów narodowych i zaprzedanie się niemieckim imperialistom. Największe oburzenie wywołał fragment, który przetłumaczono, jako „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, choć było to wyrwane z kontekstu i zniekształcone.
Wersja prawdziwa była następująca: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.
Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy wystosowania, po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć oryginał słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, zwanego „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. List wystawiony jest w gmachu Sejmu do 26 czerwca br. na wystawie czasowej „Odwaga i pojednanie”.
Prezentowany na wystawie dokument zawiera trzy strony z częścią podpisów 34 biskupów. Do Polski trafił także z powodu toczącego się procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, jednego z inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania.
- Ten list to symbol rzeczy niemożliwych. Był kamieniem milowym tego, co stało się 25 lat temu, Mszy Pojednania w Krzyżowej koło Świdnicy - mówiła podczas otwarcia wystawy Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Sejmu.
Program wystawy oparty jest na treściach ekspozycji plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej koło Świdnicy. Została ona uroczyście otwarta w listopadzie 2014 r. przez Premier Ewę Kopacz oraz Kanclerz Angelę Merkel.
Wystawę „Odwaga i pojednanie” można będzie obejrzeć w najbliższy piątek, 26 czerwca, od 9.00 do 16.00. Wstęp dla grup oraz osób indywidualnych jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu.
Wejścia na wystawę odbywać się będą od 9.00 do 16.00, o każdej pełnej godzinie (łącznie osiem wejść, maksymalna liczba osób w jednej grupie: 50).
Zgłoszenia drogą mailową przyjmowane są na adres rsvp@muzhp.pl do czwartku, 25 czerwca, do 15.00. W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, nr PESEL, telefon kontaktowy oraz preferowaną godzinę zwiedzania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.