Z Warszawy wyruszyła michalicka pielgrzymka młodzieży o trzeźwość narodu.
XXXI Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu rozpoczęła się 1 lipca Mszą św. w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się sarkofag Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, orędownika trzeźwości. W tej intencji blisko 200 młodych z michalickich parafii wędrować będzie przez 14 dni, do Miejsca Piastowego, gdzie spoczywają doczesne szczątki drugiego z patronów pielgrzymki - bł. ks.Bronisława Markiewicza, założyciela michalickich zgromadzeń. W drodze odprawiana będzie nowenna o kanonizację bł. ks. Markiewicza oraz o beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Anny Kaworek. Do szczególnej modlitwy w intencji wyniesienia na ołtarze patronów pielgrzymki apelował w czasie Mszy św.
Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych i hasła tegorocznej pielgrzymki: "Zaufałem Bogu", ks. Radzik nawoływał, by młodzi ukazywali innym Stwórcę, dobrego, miłującego, miłosiernego i bliskiego każdemu człowiekowi. By nie ulegali sugestiom złego ducha, który chce utwierdzić w człowieku obraz Boga surowego, karzącego i zasiać wątpliwość w Boże miłosierdzie. Wreszcie by każdy swój dzień przeżywali, szukając w oparciu o Pismo Święte, woli Boga i by nie uciekali w świat wirtualny, elektronicznych gadżetów, facebooka, mody..
- Na ten trud pielgrzymki bierzecie w tym roku dwa słowa: "Zaufałem Bogu". Nie trzeba nic więcej - mówił ks. Radzik. - Zaufaj, czyli otwórz się na Boga, zaproś Go do swojego życia przybliż się do Niego, dotknij Go z wiarą. A doświadczysz ogromu Jego miłości, troskliwości o ciebie. To jest lekarstwo na wszelkie nasze niepokoje.
Po Eucharystii pielgrzymi zanieśli pielgrzymkowy krzyż do grobu kard. Stefana Wyszyńskiego. Tam modlili się o szybką beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Po Mszy św. odjechali autokarami do parafii św. Andrzeja Boboli w podwarszawskich Markach, skąd rankiem 2 lipca wyruszą pieszo na południe Polski, przemierzając diecezją warszawską, warszawsko-praską, radomską, sandomierską, rzeszowską i przemyską, aż do Miejsca Piastowego. W czasie 14-dniowej drogi będą przeżywać dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, dzień pokutny, będą też okresy wędrówki w ciszy. Pod koniec pielgrzymki chętni będą mogli zdeklarować roczną abstynencję i podpisać Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.
- Idziemy w intencji trzeźwości, bo wiemy, jak w środowisku naszych rówieśników jest o nią trudno. Na imprezach, spotkaniach częstuje się alkoholem, ale zawsze odmawiamy i nie jest to dla nas specjalnie trudne. W ubiegłym roku podpisałyśmy krucjatę, w tym jeszcze się wahamy... - mówią Weronika i Kinga Mrugała z Gorzkowa pod Krakowem.
Pielgrzymi, którzy z różnych powodów nie mogli wybrać się w 420-kilometrową drogę, mogą dołączyć do grupy duchowej, modląc się i łącząc duchowo z wędrującą młodzieżą.
Codzienną relację ze szlaku można śledzić na stronie: www.trzezwosciowa.michalici.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.