Na kształt mediów istotny wpływ ma społeczność katolicka - przekonani są ks.
prał. Giuseppe Scotti, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego
Przekazu i dyrektor Libreria Editrice Vaticana ks. prof. Giuseppe Costa SDB.
Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych książek Benedykt XVI jest „Jezus z Nazaretu”. Czy nadal, pomimo swego niełatwego języka, jest ona poszukiwana? Jakie ma oddziaływanie na świat katolicki?
- Można powiedzieć, że jest to książka nie tylko poszukiwana, ale nadal tłumaczona na szereg języków. Niebawem ukaże się po chińsku i po arabsku. Jest to rzeczywiście książka dość wymagająca i nie można jej traktować na równi z innymi bestsellerami. Dla zrozumienia pewnych jej aspektów wymaga studium. Towarzyszy ona w intelektualnej refleksji nad wiarą i pragnie dostarczyć wierze argumentów. Nie jest to lektura, którą może bez trudu podjąć czytelnik nie posiadający głębszego zaplecza intelektualnego swej wiary, gdyż - jak mówi sam papież - stanowi ona syntezę jego dorobku naukowego. Kiedy bierzemy do ręki dzieło autora, który prezentuje to, co w całym swym życiu przeczytał, przestudiował i przemyślał, musimy mieć ma względzie, że można napotkać pewne trudności w lekturze. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie miały wcześniej okazji do prowadzenia głębszych studiów teologicznych. Trzeba też moim zdaniem docenić odwagę autora, który podzielił się owocami swych badań i przemyśleń.
Libreria Editrice Vaticana jest właścicielem praw autorskich pism papieży. Czy istnieje w świecie duże zainteresowanie myślą i dziełami Następców św. Piotra?
- Zainteresowanie pismami papieskimi jest ogromne, także w krajach, gdzie katolicy nie są większością. Np. o teksty niedawno zakończonego cyklu katechez poświęconych postaci św. Pawła zwróciło się 18 wydawnictw, które płacą za prawa autorskie, będąc pewnymi, że zarobią na słowach Ojca Świętego. Jest to zjawisko coraz szersze. Wskazuje ono nie tylko na zainteresowanie komercyjne edytorów słowami papieża, ale także na to, iż Kościoły lokalne pragną budować ewangelizację oraz wzrost duchowy i religijny wiernych na papieskim Magisterium.