Sri Lanka: Następny ruch ma rząd

W Sri Lance zakończyła się trwająca od ćwierćwiecza wojna domowa. Po kilku miesiącach zaciętych walk ugrupowanie Tamilskich Tygrysów złożyło broń.

Zdaniem ordynariusza diecezji Dżafna, na terenie której toczyły się ostatnie walki, odpowiedzialność za polityczne rozwiązanie konfliktu z Tamilami spoczywa teraz na lankijskim rządzie. Rząd Sri Lanki jest zadowolony, że udało mu się pokonać terroryzm i zmusić rebeliantów do poddania się. Ale było to niezwykle kosztowne zwycięstwo. Bardzo dużo ludzi zginęło. Wielu zostało przesiedlonych. Aż do końca rebelianci trzymali się blisko cywili, osłaniając się nimi jak tarczą. I dlatego tutejsza ludność wiele wycierpiała w czasie walk. Teraz rząd musi się zatroszczyć o tych ludzi, zapewnić im schronienie, a potem jak najszybciej umożliwić uchodźcom powrót do domu, do normalnego życia. W ten sposób zjedna sobie ich serca i umysły. Jeśli się mu to powiedzie, otworzy sobie drogę do najtrudniejszego zadania, jakim będzie porozumienie polityczne. Będzie ono wymagało zgody całego społeczeństwa, a także rozwiązania problemów, których doświadczają mniejszości w tym kraju. Bp Thomas Savundaranayagam zapewnił, że pomimo zakończenia walk Kościół nie zaprzestanie swej misji wśród uchodźców. W związku z tym, że tutejsi katolicy to przedstawiciele obu zwaśnionych grup etnicznych, naszym zadaniem jest dążenie do sprawiedliwego rozwiązania tego konfliktu – powiedział ordynariusz Dżafny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »