In vitro: Szef Rady Prawnej KEP o Komunii dla Prezydenta i posłów

Grzech popełniony publicznie, jakim jest udział w stanowieniu prawa naruszającego godność życia ludzkiego, stanowi szczególną formę zgorszenia – głosi oświadczenie abp. Andrzeja Dzięgi przekazane KAI. Przewodniczący Rady Prawnej KEP stwierdza też, że „poprzez głosowanie za ustawą dopuszczającą in vitro lub jej podpisanie nie zaciąga się automatycznie ekskomuniki”.

Oświadczenie abp. Andrzeja Dzięgi kończy się słowami: "W tak ważnej kwestii dotyczącej życia ludzkiego i godności człowieka powtarzamy za św. Pawłem: 'W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!' (2 Kor 5, 20)".

Warszawa, dn. 3 sierpnia 2015 r.

OŚWIADCZENIE
w sprawie konsekwencji na płaszczyźnie sakramentalnej,
wynikających z głosowania i podpisania ustawy dotyczącej procedury in vitro

W związku z pytaniami o interpretację sprawy głosowania w Parlamencie i podpisania ustawy dotyczącej procedury in vitro kierowanymi m.in. do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, podaję poniżej kilka wyjaśnień.

1. Przyjęta przez Polski Parlament ustawa dotycząca in vitro – za cenę urodzin dziecka – godzi wprost w życie innych dzieci poczętych podczas tej procedury oraz w nienaruszalność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci (por. Evangelium vitae, 58-63). Z tego powodu ustawa ta nie może być przez katolika w żaden sposób zaakceptowana. Pan Prezydent RP i parlamentarzyści, którzy poparli ustawę dotyczącą in vitro, równocześnie publicznie wyrazili swoje poglądy, które stały się źródłem poważnego zgorszenia wielu wiernych, co „jest postawą lub zachowaniem, które prowadzi drugiego człowieka do popełnienia zła” (KKK, 2284). Kto z katolików świadomie i dobrowolnie podpisuje się lub głosuje za dopuszczalnością metody in vitro, tym samym podważa communio, czyli swoją pełną wspólnotę z Kościołem katolickim (KPK, kan. 204-205, 208-214).

2. Głosowanie w Parlamencie [Sejmie lub Senacie] ma rangę deklaracji publicznej i tak też jest rozumiane przez obywateli Rzeczypospolitej. Dla tych obywateli, którzy należą do Kościoła katolickiego, głosowanie to ma także rangę publicznego oświadczenia woli. Należy przy tym zakładać, że każdy poseł oraz senator – podejmując w tych sprawach decyzję w Parlamencie – działał w sposób świadomy oraz z pełną wolnością wewnętrzną. Gdyby jednak ktoś z parlamentarzystów nie miał w momencie głosowania pełnej wiedzy lub miałby wiedzę fałszywą, lub miał ograniczoną aktualną świadomość, musiałby to publicznie oświadczyć. Analogicznie winien postąpić ten, kto miał odebraną lub ograniczoną wolność. To samo dotyczy Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

3. W kwestii osób przystępujących do sakramentów świętych, według Kodeksu Prawa Kanonicznego: „Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi (…) przyjmować Komunii świętej (…)” (KPK, kan. 916). Tak więc, jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie opowiedział się przeciw godności człowieka przez głosowanie lub podpisanie ustawy legalizującej procedurę in vitro, a chciałby przystępować do Komunii świętej, najpierw powinien pojednać się z Bogiem i wspólnotą Kościoła przez sakrament pojednania, wyrazić żal za popełniony grzech, postanowić poprawę i dokonać zadośćuczynienia. W tym przypadku musi być pewność, że dana osoba zmieniła opinię i przyznaje się do popełnionego błędu. W omawianym przypadku trzeba pamiętać, że grzech popełniony publicznie, jakim jest udział w stanowieniu prawa naruszającego godność życia ludzkiego, stanowi szczególną formę zgorszenia. Z tej racji, taka osoba powinna ze swej strony powstrzymać się od przystępowania do Komunii świętej, dopóki nie zmieni publicznie swego stanowiska.

4. Co do osób udzielających sakramentów trzeba stwierdzić, iż faktyczne odmówienie komukolwiek Komunii świętej jest niezwykle trudne, ponieważ nigdy nie wiadomo czy dana osoba nie była wcześniej u spowiedzi i nie uzyskała rozgrzeszenia z tego grzechu, okazując żal, postanowienie poprawy i zadośćuczynienie Panu Bogu i ludziom. Jest to sprawa bardzo delikatna. Ze względu na trudność w dokonaniu jednoznacznej oceny, czy w tym przypadku zachodzi sytuacja trwania „z uporem w jawnym grzechu ciężkim” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 915), bezpieczniej jest przekazać tę sprawę do oceny ordynariusza.

5.     Poprzez głosowanie za ustawą dopuszczającą in vitro lub jej podpisanie nie zaciąga się automatycznie ekskomuniki. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego takową ma prawo nałożyć ordynariusz po dokładnym zbadaniu danej sprawy (por. KPK, kan. 750; kan. 1371 § 1).

W tak ważnej kwestii dotyczącej życia ludzkiego i godności człowieka powtarzamy za św. Pawłem: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 20).


/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński
Przewodniczący Rady Prawnej KEP

/-/ Ks. dr Andrzej Maćkowski
Sekretarz Rady Prawnej KEP

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

 • Gregorius
  05.08.2015 06:29
  autorzy tego wyjasnienia to hipokryci którzy nie szanują Prawa Kanonicznego. Wiecej na ten temat w tekście autorstwa kard. Burke: http://christianitas.org/news/zasady-dotyczace-odmowy-komunii-swietej-osobom-z-uporem-trwajacym-w-jawnym-grzechu-ciezkim-1/
 • Wyklęty kleryk
  05.08.2015 16:41
  Ta "opinia prawna" to jawna kpina z Kodeksu Prawa Kanonicznego, wyraz najwyższej formy modernizmu i zamętu w polskim episkopacie. Jaka to jest trudność w uznaniu tego czynu za trwanie w jawnym grzechu ciężkim? To zatem co nim jest? Taka interpretacja odnośnych przepisów jest niezgodna z wielowiekową tradycją Kościoła i jakiegokolwiek zdroworozsądkowego systemu. Jeśli grzech jest publiczny, to i zadośćuczynienie musi być publiczne, choćby wyrażone przed parafianami wspólnoty w której dany polityk chce się komunikować, naczej materia sakramentu pokuty, którą są akty penitenta nie jest dokonana. W takiej stytuacji dobro dusz, zarówno owych polityków (przed koljenym grzechem jakim jest profanacja Najświętszego Sakramentu), jak i wiernych, którzy się zgorszą jest odmówienie sakramentu. Sposób myślenia KEP-u jest sprzeczny z regułą pasterską, wy macie chronić Kościół to jest owce, a nie Fundusz Kościelny i inne przywileje rzucone Kościołowi przez polityków jako ochłapy. Czy naprawdę myślicie, że warto ryzykować dla takich sprawa jak katecheza w szkole, małżeństwa konkordatowe, fundusz kościelny do bro owiec? Przecież jak przyjdzie lewacki rząd zmiecie to wszystko i nie będzie ani owej "reszty Izraela", ani przywilejów materialnych. Apeluję więc:"Starajcie się naprzód o królestwo <Boga> i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6,33). I nie tylko należy odmawiać im sakramentów, ale po nieskutecznym upomnieniu publicznie i to jako cały episkopat uroczyście wykląć.
 • Anaja
  05.08.2015 20:18
  Dlaczego tak późno???
  Nie rozumiem dlaczego BK w ogóle tą komunię otrzymał? Strach (przed czym?) księdza rozdającego Ciało Pańskie?
 • DobryŁotr
  10.09.2015 22:05
  „Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi (…) przyjmować Komunii świętej (…)” (KPK, kan. 916). Tak więc, jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie opowiedział się przeciw godności człowieka przez głosowanie lub podpisanie ustawy legalizującej procedurę in vitro, a chciałby przystępować do Komunii świętej, najpierw powinien pojednać się z Bogiem i wspólnotą Kościoła przez sakrament pojednania, wyrazić żal za popełniony grzech, postanowić poprawę i dokonać zadośćuczynienia.
  Czyli ex-prezydent publicznie dał do zrozumienia ,że ma w nosie nauczanie Kościoła.Pewnie się "wyspowiadał" i burknął,że żałuje etc. i spożywa Ciało Chrystusa ku uciesze publiki jako przykładny katolik.A ja mam wrazenie ,że robi to niczym Judasz w czasie Ostatniej Wieczerzy.Pamiętam z czasów mojej służby w WP. jak oficerowie przystępowali do Stołu Pańskiego,żeby "zjeść wafla" co by tylko okazać że niby tacy wierzącyTen typ tak ma.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »