Osoby konsekrowane, na zaproszenie metropolity krakowskiego, pielgrzymowały 13 sierpnia do Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Pragniemy w Roku Życia Konsekrowanego wspólnie i z wdzięcznością spoglądać na naszą przeszłość, przeżywać naszą teraźniejszość z pasją i przyjmować z nadzieją przyszłość życia konsekrowanego w Kościele. Pragniemy prosić Pana żniwa o nowe i dobre powołania do życia konsekrowanego i do kapłaństwa" - pisał, zapraszając osoby konsekrowane do pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej właśnie 13 sierpnia, kard. Stanisław Dziwisz.
Na jego apel opowiedziało kilkuset kapłanów i przedstawicieli różnych form życia konsekrowanego. Podczas pielgrzymki Mszy św. w kalwaryjskiej bazylice MB Anielskiej przewodniczył bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Obecni byli także bp Jan Zając, bp Damian Muskus oraz przełożone i przełożeni zakonni.
- Rok Życia Konsekrowanego, ogłoszony przez ojca świętego Franciszka, sprzyja pogłębionemu spojrzeniu na tę szczególną drogę życia w Kościele i dla Kościoła, szczególną drogę do świętości, bo nią jest powołanie do życia konsekrowanego - mówił w swoim kazaniu bp Gurda. - Ten rok sprzyja dostrzeżeniu szczególnego działania Boga w życiu tych braci i sióstr, którzy zostali takim powołaniem obdarzeni.
Przypomniał, że tajemnica wybrania przez Boga "staje się jasna wówczas, gdy nasze wybranie traktujemy jako oddanie się Bogu przez Jezusa Chrystusa". - Pierwszą, która w tę tajemnicę weszła, była Maryja, Matka Jezusa. Dlatego dzisiaj przy Niej jesteśmy - mówił biskup. - Chcemy razem z Nią przeżywać naszą przynależność do Chrystusa i do Kościoła.
Nawiązując do ewangelicznej sceny, w której Maryja stoi pod krzyżem Jezusa, bp Gurda przekonywał, że "nie ma powołania, które mogłoby być wolne od tajemnicy krzyża".
- Samemu cierpiąc, trzeba stać przy krzyżu Chrystusa. Nie wolno od niego odejść nawet wtedy, kiedy jest bardzo trudno. Stać przy Chrystusie ukrzyżowanym to uczestniczyć w Jego dziele odkupienia człowieka - podkreślał biskup.
Uczestnikom czwartkowej pielgrzymki życzył także, by Rok Życia Konsekrowanego był okazją do "jeszcze większego zbliżenia się do Chrystusa" i by pozwolił "spojrzeć z wdzięcznością na dar, jakim jest powołanie".
Pielgrzymka osób konsekrowanych odbyła się w święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. W Kalwarii Zebrzydowskiej od niedzieli 9 sierpnia trwa odpust Wniebowzięcia NMP. Przez kolejne dni grupy pątników pielgrzymują po kalwaryjskich dróżkach i biorą udział w procesjach - Współcierpienia Maryi (niedziela 9 sierpnia), Zaśnięcia i Pogrzebu (piątek), Wniebowzięcia (niedziela 16 sierpnia).
Mszy św. w ostatnim dniu obchodów przewodniczył będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.