Kapituła konkursu na nagrobek Mikołaja Kopernika wyłoniła w sobotę zwycięską pracę - poinformował PAP bp Jacek Jezierski, który jej przewodniczył. Biskup nie ujawnił, jak wygląda zwycięska praca, bo ta ma być zaprezentowana we wtorek.
Biskup Jezierski poinformował, że kapituła ujawni nazwisko zwycięzcy i uzasadni swój wybór we wtorek o godz. 14, ponieważ "takie są zasady konkursu". "Chcemy, by na ogłoszenie wyników przyjechali zainteresowani artyści i poznali uzasadnienie" - powiedział PAP bp Jezierski.
Przewodniczący kapituły konkursowej dodał, że na konkurs dotyczący projektu nagrobku Mikołaja Kopernika wpłynęło 6 prac, przy czym jednej z powodów formalnych nie rozpatrywano. "Nie wiem, kto jest autorem zwycięskiej pracy, bo każda z nich jest zakodowana i operowaliśmy kodami, które rozszyfrujemy we wtorek. Ale myślę, że zwycięska praca sama się obroni" - dodał bp Jezierski. Przewodniczący kapituły przyznał, że nie jest w stanie powiedzieć, czy w konkursie na projekt nagrobka Mikołaja Kopernika brali udział tylko polscy artyści, czy prace nadeszły z kilku krajów. "Ta informacja także na razie nie jest jawna" - podkreślił.
Biskup Jezierski poinformował także, że jedna z nadesłanych na konkurs prac uzyskała wyróżnienie.
Oprócz biskupa Jezierskiego, który przewodniczy komisji konkursowej, w jej składzie zasiadają m.in. ks. prof. dr hab. Ryszard Knapiński z KUL, ks. kanonik mgr Jan Kasprowicz proboszcz Parafii Katedralnej w Gnieźnie oraz ks. prałat kanonik mgr Tadeusz Graniczka proboszcz Parafii Katedralnej we Fromborku. "Obradowaliśmy kilka godzin" - powiedział bp Jezierski, ale nie chciał ujawnić, czy zwycięska praca została wyłoniona jednogłośnie.
Kuria metropolitalna w Olsztynie planuje pochówek odnalezionych w 2005 roku w katedrze we Fromborku szczątków Mikołaja Kopernika za rok. Anonimowe teraz miejsce pochówku astronoma ma upamiętniać pomnik. Konkurs na jego projekt i wykonanie kuria ogłosiła pod koniec marca.
Informując o warunkach konkursu, biskupi warmińscy Wojciech Ziemba i Jacek Jezierski pisali: "projektowane dzieło powinno stanowić zewnętrzną część grobu w postaci nagrobka, sarkofagu, formy przestrzenno rzeźbiarskiej, epitafium, płyty nagrobnej, itp. Wybór tej formy oraz szczegółowe usytuowanie od strony nawy bocznej lub nawy głównej należy do autora projektu".
Biskupi przypomnieli także, że "dzieło powinno harmonizować z architekturą wnętrza katedry oraz zabytkowym wyposażeniem świątyni. Należy uwzględnić, że będzie się ono znajdowało w obiekcie służącym do celów sakralnych", a "projekt powinien uwzględniać właściwą ekspozycję miejsca pochówku i jego przyszłą dostępność dla zwiedzających".
Miejsce ponownego pochówku Kopernika będzie się znajdowało przy ołtarzu bocznym św. Krzyża we fromborskiej katedrze. Tam w 2005 roku archeolodzy odnaleźli szczątki, które - jak wykazały badania - należą do Mikołaja Kopernika. Mimo pojawiających się ostatnio medialnych doniesień o tym, iż odnalezione szczątki mogą nie należeć do Kopernika, kuria nie ma co do tego wątpliwości. "Znaleziono je w miejscu, którym za życia opiekował się Kopernik, co jest zgodne z ówczesną tradycją. My nie mamy wątpliwości, co do tego, że odnalezione szczątki należą do Kopernika" - powiedział PAP bp Jezierski.
Ponowny pogrzeb astronoma planowany jest na czerwiec 2010 roku.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".