Reklama

"Corriere della Sera" o pograniczu polsko-litewskim

"Granica, gdzie rodzi się poezja" - tak o granicy polsko-litewskiej pisze znany włoski pisarz Claudio Magris w swym dzienniku podróży do Sejn, opublikowanym w niedzielę na łamach dziennika "Corriere della Sera".

Reklama

W obszernym tekście szczególny podziw autor wyraża dla pracy Fundacji Pogranicze nazywając ją "nadzwyczajną inicjatywą intensywnego dialogu".

Pogranicze polsko-litewskie Magris przedstawia jako "laboratorium konserwacji języków", a Sejny, gdzie ożywa i rozkwita kultura żydowska, porównuje do nowojorskiej dzielnicy East Village.

Pisarz podkreśla, że słowa "Litwo, ojczyzno moja" z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicz charakteryzują twórczość wielkich polskich pisarzy, wśród nich Czesława Miłosza i Tadeusza Konwickiego.

Magris przedstawia także dzieje trudnych stosunków polsko-litewskich, które - jak dodaje - stały się jeszcze trudniejsze w czasie drugiej wojny światowej. "Podczas gdy Polacy zostali zmiażdżeni przez nazistów i sowietów, przez wielu Litwinów, okupowanych od 1940 roku przez Stalina, który natychmiast rozpoczął deportacje, przybycie nazistów zostało powitane jako wyzwolenie" - stwierdza Magris.

Zauważa następnie, że w przeciwieństwie do Łotwy i Estonii, nie powstały tam "litewskie dywizje SS" (...) "ale była obok antynazistowskiego oporu także znacząca kolaboracja z towarzyszącym jej powszechnym antysemityzmem".

Magris, przypominając o tym, że żydowską obecność w Sejnach tragicznie zakończył Holokaust, odnotowuje z naciskiem, iż miejsce to słynie obecnie z krzewienia najwspanialszej kultury żydowskiej, właśnie dzięki fundacji Krzysztofa i Małgorzaty Czyżewskich.

"Małe i nieznane Sejny stanowią parę z Nowym Jorkiem, zgodnie z wielką tradycją jidysz, która potrafiła uczynić z każdego sztetla, każdej osady żydowsko-wschodniej centrum świata" - zauważa Claudio Magris.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »

Reklama