Reklama

Kończą się badania archeologiczne przy Pałacu Branickich

Znalezienie śladów kamiennego fundamentu budowli z XVI wieku - być może rodu Tabutowiczów - jednych z pierwszych właścicieli Białegostoku - to najważniejszy efekt kończących się wykopalisk w ogrodzie przy Pałacu Branickich w Białymstoku.

Reklama

"Gdyby potwierdziło się, że to rzeczywiście budowla Tabutowiczów, byłaby to sensacja dla Białegostoku" - powiedział PAP prowadzący badania archeolog Ireneusz Kryński.

Po niedzieli w miejscu badań archeologicznych mają się zacząć prace w ramach projektu rewaloryzacji ogrodu. Powstaną fontanny, będą nasadzenia zieleni. Archeolodzy mają kontynuować swe poszukiwania w nowych miejscach przy okazji tych robót. Być może uda się odkopać inne części znalezionego fragmentu fundamentu - ma nadzieję Kryński.

Białystok jest miastem, które powstało wokół założenia pałacowego. Jak można przeczytać w opisie planów rewaloryzacji ogrodu i historii miejsca gdzie stoi Pałac Branickich - najważniejszy i najbardziej reprezentacyjny zabytek w Białymstoku - w latach 1437-1450 król Kazimierz Jagiellończyk nadał ziemie nad rzeką Białą Raczce Tabutowiczowi, potomkowi zasłużonego rodu żmudzkiego.

"Osada powstała natomiast na przełomie XV i XVI wieku, kiedy właścicielem (w drodze spadku) został wnuk Tabutowicza - Mikołaj Raczkowicz. Jako sekretarz króla Polski Aleksandra Jagiellończyka i członek Rady Królewskiej posiadał niezbędne fundusze do zasiedlenia tych terenów. W 1514 r. pojawiła się w dokumentach pierwsza wzmianka o Białymstoku: pisemna ugoda między Mikołajem a bazylianami z Supraśla dotycząca użytkowania łąk" - czytamy w opisie historii założenia pałacowego.

Przed Branickimi Białystok należał jeszcze do Wiesiołowskich. "Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Wiesiołowskich - Krzysztofa w 1645 roku Białystok wszedł w skład starostwa tykocińskiego i stał się własnością Rzeczpospolitej. W 1659 r. Stefan Czarniecki otrzymał to starostwo za zasługi z czasów wojen ze Szwedami. Córka Stefana Czarnieckiego - Aleksandra Katarzyna wniosła starostwo tykocińskie oraz Białystok w wianie Janowi Klemensowi Branickiemu" - podaje opis historii założenia. To za czasów Branickiego - w XVIII w. przypada największy rozkwit miasta.

Badania archeologiczne w ogrodzie Branickich były prowadzone od czterech sezonów. W tym roku były to badania poprzedzające prace przy rewaloryzacji. Celem prowadzonych przez miasto robót jest przywrócenie ogrodowi i otoczeniu pałacu pierwotnego, barokowego charakteru. Pierwszy etap tej rewaloryzacji jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wartość projektu to ponad 17 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pochodzi z UE.

Efekty badań archeologicznych mają być prezentowane mieszkańcom i turystom odwiedzającym pałac i ogród. Jest pomysł by ekspozycja mieściła się np. w jednym z dwóch małych budynków tzw. studni jakie znajdują się w pałacowym ogrodzeniu. Trwa remont tych obiektów. Szczegółowe ustalenia dotyczące ekspozycji będą dopiero podejmowane.

Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90. XX wieku. (PAP)

kow/ pz/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama