Długość tego maratonu to nie czterdzieści dwa kilometry, ale trzydzieści sześć... godzin. Jego celem nie jest dobiegnięcie do mety, ale stworzenie aplikacji i stron internetowych przydatnych zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i turystów.
Maraton potrwa od 8.00 24 października do 20.00 następnego dnia. To niepierwsza taka impreza w Lublinie. Poprzednie edycje odbyły się w styczniu i kwietniu tego roku. Laureaci zimowego eventu to twórcy LubCycle, aplikacji, która ułatwia podróżowanie Lubelskim Rowerem Miejskim.
Po pierwsze, dzięki niej możemy sprawdzić, ile rowerów jest dostępnych na danej stacji, a po drugie zaplanować najkrótszą trasę dojazdu do danego miejsca.
W wiosennej edycji natomiast zwyciężyli studenci UMCS, którzy stworzyli program z mapą fotoradarów w Lublinie.
Pozostali laureaci to m.in. twórcy aplikacji do zgłaszania aktów wandalizmu i zniszczeń do Urzędu Miasta Lublin czy autorzy quizów miejskich.
W tym roku cel będzie taki sam - stworzenie aplikacji, stron internetowych, ale także gier związanych z Lublinem. Organizatorzy podkreślają, że na rynku wciąż brakuje aplikacji i programów dotyczących stolicy Lubelszczyzny, a w związku z rosnącą liczbą użytkowników urządzeń mobilnych wzrasta również zapotrzebowanie na takie programy.
Miejsc w turnieju jest 50. Programiści mogą pracować zarówno w grupach, jak i indywidualnie, a służyć im pomocą będą trzej mentorzy z dużym doświadczeniem w branży informatycznej.
Paweł Niewęgłowski z Marcinem Włochem wspólnie prowadzą firmę DevUp, zajmującą się tworzeniem oprogramowania i gier na urządzenia mobilne. Pierwszy z nich jest także organizatorem wielu lubelskich wydarzeń informatycznych, m.in. Lubelskich Dni Informatyki 2012 czy Code Camp Windows 8 w Lublinie. Trzecim mentorem będzie Łukasz Wójcik, który poza tym, że pracuje w informatycznej firmie Sii Lublin, prowadzi również własną działalność PixelFrog, gdzie tworzy gry w oparciu o nowe technologie.
Jury będzie oceniać pomysłowość, kreatywność, oryginalność, użyteczność oraz unikalność zaprezentowanych prac, a na tych, którzy spełnią te kryteria, czekają atrakcyjne nagrody, m.in. smartfony i tablety. Jednak najwięcej korzyści z projektu odniosą mieszkańcy Lublina oraz turyści, którzy będą mogli korzystać z aplikacji za darmo.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.