O sytuacji uchodźców i imigrantów dyskutowali uczestnicy Zgromadzenia Dyrektorów Caritas Diecezjalnych w Polsce. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym Diecezji Radomskiej "Emaus" w Turnie.
Dane Urzędu ds. Cudzoziemców, Departament Pomocy Socjalnej informują, że na chwilę obecną pod opieką tej placówki znajduje się 4,5 tys. cudzoziemców. W tej liczbie 1,5 tys. uchodźców zostało zakwaterowanych w specjalnych ośrodkach, a kolejne 2,5 tys. otrzymuje świadczenia na pokrycie kosztów pobytu w Polsce.
- Uchodźcy stoją u bram Europy. To są ludzie różnych wyznań, którymi trzeba się zaopiekować. Trzeba się do tego dobrze przygotować, bo innego wyjścia nie mamy - mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Jego zdaniem, kwestia przyjmowania i opieki nad uchodźcami będzie wymagać współpracy z władzami państwa, a Caritas będzie aktywnym i ważnym partnerem. - Caritas już prowadzi 5 diecezjalnych biur, które mają doświadczenie w pracy z uchodźcami, głównie z Czeczenii, a także z Donbasu - mówi ks. Subocz. Dyrektor Caritas Polska przypomina także apel biskupów z Syrii i ziem ogarniętych działaniami wojennymi. - Kościelni hierarchowie z tych terenów proszą nas, byśmy nieśli pomoc, która dotrze tam. Oni czekają na taką pomoc, bo w niej chodzi o to, by na tamtych ziemiach zostali chrześcijanie, którzy są tam od początku istnienia Kościoła - mówi ks. Subocz.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski
W obradach diecezjalnych dyrektorów Caritas uczestniczył bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. - Trzeba nieść pomoc drugiemu człowiekowi, bez względu na to, kim on jest. Ewangelia nie mówi, że trzeba czynić dobro chrześcijanom - mówi bp Zając. Pytany o wyniki sondaży, które pokazują, że większość społeczeństwa obawia się fali uchodźców, odpowiada: - Sondaże są zawsze jakoś subiektywne, a często dużą rolę w nich odgrywają emocje. My, chrześcijanie, mamy się kierować miłością wobec potrzebującego. To zadanie wynika wprost z ewangelicznego przykazania miłości.
Obok tych fundamentalnych zasad, uczestnicy narady zatrzymali się na konkretach. Ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas, poinformował, że w jego diecezji odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej. - Pogranicznicy posili o wskazanie miejsc, gdzie moglibyśmy na 48 godzin przyjąć zatrzymanych kilkudziesięciu uchodźców. Jesteśmy do tego przygotowani i możemy współpracować ze Strażą Graniczną. Oprócz tego mamy przygotowane dwa inne ośrodki, które są w stanie przyjąć kolejnych kilkudziesięciu uchodźców - mówił ks. Drechsler.
O doświadczeniach pracy z uchodźcami mówił także ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. - W kwestii pomocy uchodźcom najważniejszą sprawą jest dobra współpraca z instytucjami państwowymi, które mają odpowiednie narzędzia, by pomagać tym ludziom. Że to dobra droga, pokazuje nasz ośrodek w Rybakach, przez który przeszło wiele rodzin. One już go opuściły i, asymilując się z naszym społeczeństwem, zaczęły nowe życie w wielu miejscach Polsce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.