Kongres Przywódców Religijnych

W III Światowym Kongresie Przywódców Religijnych, który rozpoczął się 1 lipca bierze udział 77 delegacji różnych Kościołów i religii z 35 krajów, a także przedstawiciele ONZ, OBWE, UNESCO i OIC (Organizacji Konferencji Islamskiej).

III Światowy Kongres Przywódców Religijnych odbywa się w stolicy Kazachstanu – Astanie. W przemówieniach powitalnych przywódcy podkreślili chęć pogłębienia dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Spotkanie potrwa do 2 bm.

„Nad światem zaczęły panować wartości materialne, pieniądze, chciwość i bezmyślna pogoń za sukcesem” – powiedział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, otwierając kongres. Z jego inicjatywy światowi przywódcy religijni spotkali się w Astanie już dwa razy – w latach 2003 i 2006. Nazarbajew, który kieruje państwem od niemal 20 lat, zaznaczył również, że to upadek duchowości spowodował trwający obecnie kryzys finansowy.

Na czele delegacji watykańskiej w Astanie stoi kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę na 4 wymiary dialogu: życia, działania, teologii i doświadczenia duchowego. Wyraził nadzieję, że dzięki takim spotkaniom światowe religie lepiej będą współpracowały na rzecz dobra ludzkości. Zapewnił też zebranych o modlitwie Benedykta XVI w intencji pokoju między religiami na świecie.

Gościem honorowym konferencji był prezydent Izraela Szymon Peres, który przebywa w Kazachstanie z wizytą państwową. Potępił on wszelkie formy religijnego fanatyzmu, przemocy i terroryzmu. Wyraził też gotowość podjęcia nowych inicjatyw pokojowych na Bliskim Wschodzie. Izrael, oprócz prezydenta, reprezentuje w Astanie dwóch naczelnych rabinów tego kraju: aszkenazyjski Jona Metzger i sefardyjski Szlomo Mosze Amar.

Stosunkowo najliczniejszą grupę na spotkaniu stanową muzułmanie, którzy przybyli z Egiptu, Indii, Indonezji, Iranu, Turcji, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Chin, Rosji, Kirgistanu, USA, Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. Wśród nich znajdują się sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej (MWL) Abdullah Bin-Abdul i Muhsin Al-Turki Muhammad Sajjid Tantawi - główny imam kairskiego uniwersytetu Al-Azhar, najsłynniejszej uczelni w świecie muzułmańskim.

Do Astany przyjechali również luteranie i anglikanie, a także przedstawiciele Patriarchatu Konstantynopola oraz innych Kościołów prawosławnych i wschodnich – rosyjskiego, rumuńskiego i ormiańskiego. W kongresie biorą też udział buddyści z Chin, Mongolii, Japonii, Tajlandii i Korei Południowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
wiecej »