Prezydenci Rosji i Francji zgodzili się we wtorek w rozmowie telefonicznej na ściślejszą koordynację ich wywiadów i sił zbrojnych w walce z Państwem Islamskim - podały agencje, powołując się na źródła na Kremlu.
"Ustalono zacieśnienie kontaktów i koordynacji między wojskowymi i agencjami wywiadowczymi obu krajów w działaniach przeciwko grupom terrorystycznym w Syrii" - głosi komunikat Kremla wydany po rozmowie telefonicznej obu przywódców.
Wcześniej agencja RIA-Nowosti podała, że na polecenie Putina, krążownik rakietowy "Moskwa" będący okrętem flagowym floty czarnomorskiej, aktualnie na Morzu Śródziemnym, ma nawiązać kontakt z francuską grupą okrętów, w której skład wchodzi m.in. lotniskowiec "Charles de Gaulle" o napędzie atomowym, czyli okręt flagowy floty francuskiej. Został on skierowany w rejon działań w ramach walki z Państwem Islamskim
"W najbliższym czasie do rejonu waszych działań, dopłynie francuska grupa okrętów wojennych, w której skład wchodzi lotniskowiec. Należy nawiązać z Francuzami bezpośredni kontakt i pracować z nimi jak z sojusznikami. Szef sztabu generalnego i minister obrony otrzymali już stosowne rozkazy. Trzeba będzie opracować razem z nimi plan wspólnych działań zarówno na morzu jak i na lądzie" - powiedział Putin na naradzie w Ministerstwie Obrony, cytowany przez RIA-Nowosti.
"Wykonując zadania bojowe związane z walką z terrorystami w Syrii, bronicie Rosji i jej obywateli" - mówił Putin.
Kreml zapowiedział w komunikacie, że Hollande spotka się z Putinem w Moskwie 26 listopada, by kontynuować konsultacje na temat walki z terroryzmem.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.