Benedykt XVI wzywa do budowy ekonomii „na skale etyki” – uważa Carl Anderson, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. W rozmowie z amerykańską agencją CNA odniósł się on do myśli ekonomicznej Ojca Świętego. Jutro w Watykanie odbędzie się prezentacja nowej encykliki społecznej – „Caritas in veritate”.
Anderson zwrócił uwagę, że w „Caritas in veritate" – tak jak w swoich poprzednich pismach o ekonomii – Benedykt XVI podkreśla konieczność etycznej podbudowy systemów ekonomicznych. Przypomniał, że już w 1985 r. kard. Ratzinger krytykował marksistowską wizję ekonomii za „zbytni determinizm”. Cechuje on – zdaniem Benedykta XVI – także zachodnie gospodarki rynkowe, które pomijają indywidualną zdolność człowieka do podejmowania decyzji. Dlatego, jak zauważył Anderson, nowa encyklika wzywa do budowy systemów ekonomicznych „na skale etyki, a nie piasku determinizmu”.
Myśl ekonomiczna Ojca Świętego idzie, zdaniem zwierzchnika Rycerzy Kolumba, za przykazaniem Chrystusa – miłości Boga i bliźniego. Gdy je zaakceptujemy, nie możemy już więcej zadawać pytania Kaina: "Czyż jestem stróżem brata mego?" (Rdz 4,9) i gromadzić tyle dóbr, ile tylko zdołamy. „Wszystkie nasze działania muszą brać pod uwagę skutki, które mają one dla innych. Chrześcijanin musi być osobą dla innych” – zaznaczył Carl Anderson.
Zakon Rycerzy Kolumba to największa świecka organizacja charytatywna na świecie, założona w 1882 roku przez ks. Mc Givney`a w USA. Zrzesza dziś około 2 mln mężczyzn, skupionych w 12 tys. rad lokalnych, głównie w USA, Kanadzie, Filipinach, Meksyku, Kubie i Ameryce Łacińskiej. W Polsce Rycerze Kolumba rozpoczęli działalność w 2006 roku. Przy parafiach powstało 14 rad lokalnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łomży, Bielsku-Białej, Radomiu i Lublinie, liczących blisko 800 członków. Kapelanem terytorialnym jest kard. Franciszek Macharski.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!