Reklama

Protest dziennikarzy radiowej Dwójki

Wczoraj trwał 24-godzinny protest dziennikarzy radiowej Dwójki - stacji emitującej audycje kulturalne. Na antenie co kilka minut pojawia się jedynie komunikat o proteście, sygnał Warszawianki i świergot ptaków. Z protestującymi dziennikarzami spotkał się w środę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Reklama

Minister skarbu Aleksander Grad pytany w środę o protest powiedział: "o finanse radia w pierwszej kolejności ma zadbać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, rada nadzorcza i zarząd tej spółki. Państwo doskonale wiedzą, że MSP nie ma możliwości udzielenia dodatkowej pomocy publicznej dla spółki jaką jest Polskie Radio i my oczekujemy, że wszystkie działania, które podejmie Krajowa Rada, zarząd i rada nadzorcza pozwolą tę sytuację naprawić".

Protest rozpoczął się o 6 rano. Dziennikarze Dwójki są w studiu, jednak nie przygotowują programu. "Protest jest wywołany tym, co działo się w ostatnim czasie wokół mediów publicznych. Toczyła się dyskusja tylko o TVP i to w kontekście roszad personalnych. Temat radia - drugiego ważnego medium - został zignorowany" - powiedział PAP redaktor naczelny programu II Paweł Milcarek.

Zaznaczył, że Dwójka "nie może i nie chce przestawiać się na delikatne formy komercjalizacji. Te reklamy, które przynoszą dochody, nie komponują się z literacko-muzycznym charakterem programu II" - powiedział. Podkreślił, że "pieniędzy z abonamentu jest bardzo mało", a inne sposoby finansowania - jak powiedział - "są bardzo niejasne".

Milcarek dodał, że protestującym dziennikarzom chodzi "nie o pensje, nie o honoraria, ale o misję". "To jest ostatni moment, żeby nie zniszczyć tego elementarnego dobra wspólnego, jakim jest program II" - powiedział. Poinformował także, że "inne anteny solidaryzują się z protestującymi". Protest - jak powiedział - spotyka się też z zainteresowaniem mediów i słuchaczy. "Dotychczas otrzymaliśmy setki maili, telefonów" - powiedział.

W przesłanym wcześniej komunikacie Polskie Radio podało, że w ten sposób alarmuje, iż jego istnienie (a Dwójki, jako programu pozbawionego reklam w szczególności) jest zagrożone - wpływy z abonamentu topnieją bowiem z roku na rok. Od stycznia do maja radio dostało z abonamentu o blisko 9 mln zł mniej niż zakładano, a do końca 2009 r. szacuje się, że wpływy rozminą się z prognozą o ok. 25 mln zł.

Program II podał, że zmuszony jest zrezygnować z organizowania Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia, z anteny znika twórczość współczesna, zarówno literacka, jak i muzyczna. Brak funduszy na zaplanowane nagrania i koncerty uniemożliwia finansowe wsparcie prestiżowych festiwali, współorganizowanych dotąd przez radiową Dwójkę. Pod znakiem zapytania stoi również włączenie się w obchody jubileuszowego Roku Chopinowskiego.

Protest wspierają też pozostałe programy publicznej radiofonii: Program I wyemituje m.in. rozmowy na temat misji radia publicznego oraz reportaż o pracy radiowców. Program III nadawać będzie rozmowy ze znanymi i popularnymi osobami, które płacą abonament i powiedzą, dlaczego warto to robić, a Program IV nadawać będzie specjalny spot zachęcający do płacenia abonamentu pod hasłem "Tak gramy, bo płacisz abonament".

Zespół Programu II prosi o solidarność. Można ją wyrazić na kilka sposobów - m.in. zapłacić abonament, napisać lub powiedzieć o sytuacji programu w innych mediach, przypominać o Dwójce w sejmowych debatach lub napisać na adres: dwojka@polskieradio.pl.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski w oświadczeniu przekazanym PAP napisał m.in., że Sojusz "solidaryzuje się z protestującymi dziennikarzami i twórcami związanymi z Drugim Programem Polskiego Radia".

"Ten dramatyczny krok, na jaki zdecydowano się w rozgłośni, która niewątpliwie stanowi część polskiego dziedzictwa kulturowego, jest efektem nieodpowiedzialnych decyzji premiera Donalda Tuska, związanych ze znacznym spadkiem finansowania tej rozgłośni" - podkreśla oświadczenie.

"SLD deklaruje wszelką pomoc protestującym pracownikom Polskiego Radia, jak również składa deklarację, że dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej przyjąć uregulowania prawne, które uporządkują sytuację mediów publicznych oraz zapewnią na odpowiednim poziomie finansowanie publicznego radia oraz telewizji" - głosi oświadczenie.

Solidarność z dziennikarzami radiowej Dwójki zadeklarowało Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Stowarzyszenie zaapelowało o zapewnienie "stabilnych i odpowiednich środków" dla realizacji przez radio i TVP ich funkcji misyjnej, w tym misji radiowej Dwójki. Wezwało też do przyjęcia ustawy medialnej, która to zagwarantuje.

Zaniepokojenie sytuacją Programu II Polskiego Radia wyraziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizatora m.in. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. "Problemy finansowe, z jakimi boryka się od wielu miesięcy Radiowa Dwójka, przy jednoczesnym braku wsparcia władz administracyjnych i ustawodawczych napawają ogromną obawą o możliwość dalszego funkcjonowania Dwójki" - napisano w oświadczeniu.

W środę z zespołem Dwójki Radia spotkał się Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Na 22 lipca RPO zapowiada Okrągły Stół ws. sytuacji w II Programie Polskiego Radia. Mają w nim wziąć udział przedstawiciele ministerstwa kultury, skarbu, posłowie sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz radiowej Dwójki.

Program II Polskiego Radia emituje audycje kulturalne, popularyzujące m.in. literaturę i muzykę poważną, jazzową, folkową. Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Nadaje bezpośrednie transmisje z festiwali Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a także z najważniejszych konkursów muzycznych.

Radiowa Dwójka wiele miejsca poświęca literaturze, a do jej inicjatyw w tej dziedzinie należą festiwale poświęcone twórczości wybitnych polskich pisarzy i konkursy na słuchowiska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama