Iran przeprowadził test rakiety balistycznej

W zeszłym miesiącu Iran przeprowadził test rakiety balistycznej średniego zasięgu, naruszając rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformowały w poniedziałek źródła rządowe w Waszyngtonie.

Według stacji telewizyjnej Fox News, powołującej się na zachodnie źródła wywiadowcze, test odbył się 21 listopada w pobliżu portowego miasta Czabahar, przy granicy z Pakistanem.

Zdaniem Zachodu irańskie próby rakietowe naruszają m.in. rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 9 czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z rakietami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej, m.in. przeprowadzania prób z użyciem pocisków balistycznych.

Wystrzelenie 10 października pocisku przez Iran było pierwszą próbą rakietową od lipca, kiedy zawarto historyczne porozumienie między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Jednak sankcje ustąpią dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Z kolei do połowy grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powinna ukończyć swój raport oceniający, czy Iran rzeczywiście chciał zbudować broń nuklearną ponad dekadę temu, o czym przekonane są USA, a czemu zaprzecza Teheran. Ten raport to kolejny niezbędny krok, zanim sankcje zostaną zniesione.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  18°C Poniedziałek
  noc
  15°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »