W sanktuarium MB Ostrobramskiej trwa 9-miesięczna nowenna w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Z inicjatywą modlitwy w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wyszedł Bogdan Niewiadomski, przewodniczący praskiej "Totus Tuus". - Już pod koniec lat 80. XX w. rozpoczęliśmy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela comiesięczną modlitwę w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Także każdego 27. dnia miesiąca w Częstochowie razem z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego organizujemy nocne czuwania. Mimo to czuliśmy, że czegoś jeszcze nam brakuje - mówi.
Za zgodą rady diecezjalnej "Totus Tuus" diecezji warszawsko-praskiej i moderatora stowarzyszenia, 8 września w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczęła się 9-miesięczna nowenna o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza św. odprawiana jest w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18 w kościele przy ul. Ostrobramskiej 72. Przewodniczy jej moderator diecezjalny Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", a zarazem proboszcz sanktuarium MB Ostrobramskiej ks. Grzegorz Kowalczyk. Po liturgii nauczanie prymasa przybliżają członkinie Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W nowennie uczestniczy ok. 70 osób - przedstawicieli kilkunastu parafii, gdzie obecna jest Kościelna Służba Porządkowa, jest także reprezentacja z archidiecezji warszawskiej. - To nasze narodowe podziękowanie i prośba, by prymas Wyszyński stał się orędownikiem naszego narodu. Jego nauczanie jest ciągle aktualne, chociażby apel o ludzi sumienia - wyjaśnia B. Niewiadomski.
Kościelna Służba Porządkowa "Totus Tuus", jako kościelne stowarzyszenie mężczyzn, została zarejestrowana w 1983 r. Jej powstanie ściśle wiąże się pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Władze komunistyczne poprosiły wówczas prymasa Wyszyńskiego, by w jej obsługę zaangażowali się wierni. Zaangażowało się ok. 10 tys. mężczyzn.
- Komuniści nie przewidzieli jednego - że po pielgrzymce nie będziemy chcieli się rozejść. Nie tylko pomagaliśmy w organizacji kolejnych, ale w służbę Kościołowi i drugiemu człowiekowi angażujemy się do dziś - wspomina B. Niewiadomski.
Mężczyzn "Totus Tuus" można spotkać m.in. podczas Mszy św. odpustowych czy uroczystości patriotycznych, Praskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, a także czuwających przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znakiem rozpoznawczym jest furażerka, taka sama, jaką miał prymas. Obecnie w diecezji praskiej nosi ją ponad 800 mężczyzn. Stowarzyszenie "Totus Tuus" obecne jest także w archidiecezji warszawskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.