Jeszcze dwa, trzy lata potrwają prace nad opracowaniem positio w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego – szacuje kard. Kazimierz Nycz. W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.
Główne uroczystości 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia odbędą się w dniach 27-28 maja w Warszawie. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaplanowano święto patronalne, w czasie którego doktorat honoris causa tej uczelni odbierze ambasador Suchocka. W programie obchodów znajdą się też uroczystości archidiecezjalne: odbędzie się pielgrzymka wszystkich księży do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się grób kard. Wyszyńskiego. Jedną trzecią warszawskiego duchowieństwa – tę starszą – wyświęcił osobiście Prymas Tysiąclecia.
Dokładnie w 30. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego 28 maja po południu, kard. Nycz udzieli święceń kapłańskich w stołecznej archikatedrze, a w wielu parafiach zostaną odprawione Msze św. o beatyfikację kard. Wyszyńskiego połączone z katechezami na jego temat.
– Proces toczy się wartkim tempem, zwłaszcza od przyjścia na urząd postulatora o. prof. Zbigniewa Sucheckiego, franciszkanina z Rzymu – uważa kard. Nycz. Spodziewa się, że prace nad samym opracowaniem tzw. positio przez postulatora i jego współpracowników potrwają jeszcze około dwóch-trzech lat. Positio zawierać będzie rozbudowany, liczący kilkaset stron życiorys sługi Bożego napisany pod kątem udowodniania heroiczności cnót, a także opracowane świadectwa o jego świętości zebrane w toku procesu diecezjalnego. Załączone zostaną także różnego rodzaju publikacje i dokumenty, które wyjaśnią różne aspekty życia kandydata na ołtarze.
Przypuszczalnie, positio nt. kard. Wyszyńskiego będzie składało się z dwóch tomów, każdy po około tysiąc dwieście stron. Jego przygotowanie to ogromna praca – podkreśla kard. Nycz, który nie chciał oceniać, czy ta praca „jest już w połowie czy zbliża się do połowy”. Zachęcał też do modlitwy o niezbędny do beatyfikacji cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.