Trwający od kilku dni w Dzięgielowe k. Cieszyna 60. Tydzień Ewangelizacyjny to dla wielu młodych uczestników okazja do zapoznania się z Ewangelią i prawdą, że Jezus jest kimś bardzo rzeczywistym – zauważa przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodnia ks. Leszek Czyż.
Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie.
Zdaniem duchownego, reakcje ludzi konfrontujących w Dzięgielowie prawdę o Jezusie, jako osobie, z którą można przeżyć całe życie, są bardzo różne. „Widzimy ludzi, którzy po raz pierwszy poznają Ewangelie, szczerze jednają się z Bogiem, wyznają swoje grzechy. Dla innych, którzy odeszli od Boga, to okazja by ponownie usłyszeć konkretną zachętę do odnowy życia” – mówi ewangelicki duchowny z Wisły.
Do 12 lipca program spotkania chrześcijan różnych wyznań wypełnią wykłady biblijne, koncerty, warsztaty, seminaria.
Hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa: "W Jego stylu".
Do małej wioski koło Cieszyna co roku przyjeżdża kilka tysięcy osób – różnych wyznań i Kościołów. Przeważają ewangelicy, metodyści, baptyści, zielonoświątkowcy i katolicy. By pomieścić uczestników, rozbijany jest największy w Polsce namiot ewangelizacyjny.
Spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają już swoją długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do 1958 r., kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego " Eben-Ezer" w Dzięgielowie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.