Dzięgielów: Zakończył się 60. Tydzień Ewangelizacyjny

W Dzięgielowie k. Cieszyna zakończył się w niedzielę Tydzień Ewangelizacyjny. Zorganizowane już po raz 60. spotkanie przebiegało pod hasłem "W Jego stylu". Organizatorem imprezy jest Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Tydzień w Dzięgielowie to największa w Polsce akcja ewangelizacyjna pod namiotem i jedno z największych spotkań ekumenicznych w Europie. W programie były m.in. wykłady, seminaria, warsztaty, ewangelizacje i koncerty.

Codziennie na Tygodniu gościło około dwóch tysięcy osób – dzieci, młodzieży, dorosłych. Po raz 20. gościł tu prof. Jerzy Buzek.
Do Dzięgielowa, jak co roku przyjechali ludzie z całej Polski, choć przeważali mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.

W tym roku postawiono kilkanaście namiotów. Największy z nich był miejscem wykładów dla dwóch tysięcy osób. Tu odbywały się główne wykłady i spotkania ewangelizacyjne. Codziennie przed południem uczestnicy mogli wziąć udział w seminariach o różnorodnej tematyce.

Tegoroczny wykładowca – ks. Adam Podżorski, specjalizujący się w zagadnieniach Nowego Testamentu – skupiał się na porównaniu czasów pierwszych chrześcijan ze współczesnością, m.in. zestawiając obraz Jezusa w oczach współczesnych mu ludzi z tym, jaki ma dzisiejsze społeczeństwo.

W czasie popołudniowych spotkań ewangelizacyjnych mówcą był dr Roland Werner – duchowny, ewangelista, misjonarz, znany m.in. z seminariów na temat islamu. Rozważał on takie tematy jak relacje w związkach, pragnienia, poczucie wartości, cierpienie.

Bożena Giemza koordynator ds. PR CME wyjaśnia, że tematem tegorocznego tygodnia dnia była duchowość człowieka i styl Jezusa Chrystusa, rozumiany jako styl życia, nauczania i relacji. „Chrześcijaństwo jest czymś bardzo praktycznym. Dlatego było o tym, co jest piękne, ale i co trudne - o życiu” – zauważa Giemza.

W Dzięgielowie nie zabrakło dobrej muzyki. Wystąpili m.in.: zespół Deus Meus i Beata Bednarz.

Muzyk Tomasz Żółto przyznaje, że ma sentyment do podcieszyńskiej wioski namiotowej. „Po raz kolejny przyjeżdżamy tutaj z moją żoną, z którą poznaliśmy się wie lat temu w Dzięgielowie. Nasze dzieci polubiły też szkółkę biblijną pod namiotami. I teraz to one są motorem naszych przyjazdów do tego miejsca” – zauważa.

Maciej Oczkowski, dyrektor Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie, zwraca uwagę, że dla wielu uczestników ten tydzień był szczególny. „Okazuje się, że impreza, mimo swoich lat, jest nadal młoda. To dzięki życzliwości, wyrozumiałości i ciepłu, jakie tu panują. Ta atmosfera związana jest nie tyle z miejscem, co z Panem tego miejsca - Jezusem. On nam to daje” – podkreśla biblista.

„Nie wiedziałam, że w tym miejscu mówi się o sprawach intymnych w tak bezpośredni sposób. W rodzinie, w pracy to tematy tabu” – zauważa jedna z osób, uczestniczących w seminarium dr Joanny Koleff-Prackiej nt. wychowania seksualnego w rodzinie.
Dla dzieci zorganizowano spotkania z serii "W Salonie Mody". W programie popołudniowym odbyły się warsztaty, m.in.dziennikarskie, teatralne, filmowe, modlitewne oraz zajęcia sportowe.

Tydzień był dla wielu młodych uczestników okazją do zapoznania się z Ewangelią i prawdą, że Jezus jest kimś bardzo rzeczywistym – zauważa z kolei przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodnia ks. Leszek Czyż. Zdaniem duchownego, reakcje ludzi konfrontujących w Dzięgielowie prawdę o Jezusie, jako osobie, z którą można przeżyć całe życie, są bardzo różne.

„Widzimy ludzi, którzy po raz pierwszy poznają Ewangelię i szczerze jednają się z Bogiem, wyznają swoje grzechy. Dla innych, którzy odeszli od Boga, to była okazja, by ponownie usłyszeć konkretną zachętę do odnowy życia” – mówi ewangelicki duchowny z Wisły.

Dzięgielów odwiedził na krótko m.in. prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany i prawdopodobnie przyszły szef Parlamentu Europejskiego.  Były premier, który jest luteraninem, był gościem Tygodnia już po raz 20. i uczestniczył w głównym punkcie programu, jakim były spotkania ewangelizacyjne o godz. 17.00.

Spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają już swoją długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do 1958 r., kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego " Eben-Ezer" w Dzięgielowie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »