W Dzięgielowie k. Cieszyna zakończył się Tydzień Ewangelizacyjny. Zorganizowane już po raz 61. spotkanie przebiegało pod hasłem "Życie jest dla ludzi". Organizatorem imprezy jest Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Tydzień w Dzięgielowie to największa w Polsce akcja ewangelizacyjna pod namiotem i jedno z największych spotkań ekumenicznych w Europie. W programie były m.in. wykłady, seminaria, warsztaty, ewangelizacje i koncerty. Do Dzięgielowa, jak co roku, licznie przyjechali ludzie z całej Polski, choć przeważali mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.
Tegoroczny wykładowca ks. Jan Kurko skupiał się na analizie 1 Listu św. Pawła do Tymoteusza. „Przez ten List przewija się kilka ważnych problemów, m.in. problem gnostycyzmu czy kwestia odpowiedzialności za naukę, jaka głoszona jest w Kościele” – zaznaczał proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu Miechowicach.
Z kolei na przykład ks. kpt. Tomasz Wigłasz z Białegostoku w specjalnych spotkaniach dla młodzieży zachęcał do inspiracji postacią Dawida, łącząc wykłady biblijne z zabawą i warsztatami.
W czasie popołudniowych spotkań ewangelizacyjnych mówcą był Stuart McAlister ze Szkocji. W 1978 roku przyłączył się on do organizacji Operation Mobilisation i rozpoczął swoją służbę jako misjonarz w krajach komunistycznych. Za swoją działalność misyjną był kilkukrotnie więziony. Przez kilka lat pracował jako sekretarz generalny Europejskiego Aliansu Ewangelicznego. Jest twórcą Europejskiego Okrągłego Stołu, który zrzesza różne grupy misyjne, promujące "Nadzieję dla Europy". W roku 1998 objął funkcję dyrektora ds. międzynarodowych w Ravi Zacharias International Ministries, gdzie jest obecnie wiceprezydentem ds. szkolenia i specjalnych projektów.
Swoje seminarium prowadziły także współpracownice Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. „Naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest udzielanie pomocy potrzebującym, tak, jak zrobił to Samarytanin z przypowieści: kompleksowo” – przekonywały. Odbył się także cykl panelów dyskusyjnych „Towarzyszenie u kresu życia”.
Obalano mity na temat seksu i przekonywano do zachowania abstynencji seksualnej przed ślubem. „Abstynencja seksualna daje wolność od poczucia winy, stwarza podstawy do zaufania oraz chroni przed uzależnieniem od seksu” – mówiła Krystyna Kubaczka, położna.
Ilona Hajewska, mediator rodzinny, próbowała zdiagnozować problem tych, którzy stoją w obliczu rozkładu swojego związku małżeńskiego. „Uniwersalną receptą, która nikomu nie zaszkodzi, jest miłość. Trzeba się otworzyć na drugiego człowieka, na jego emocje, uczucia, problemy. I nie ubóstwiać kolorowych pism i pisemek, które przekonują, że najważniejszy jest twój osobisty rozwój, samorealizacja i samowystarczalność, bo trudno na tym zbudować trwały związek” – argumentowała.
Jak podkreśla Bożena Giemza z Centrum Misji i Ewangelizacji, organizatorzy nie unikali tematów trudnych czy kontrowersyjnych. „Tydzień Ewangelizacyjny jest nie tylko miejscem, gdzie się ewangelizuje i nawraca. Jest on także społeczną mównicą, miejscem spotkań, namiotem konfrontacji i konwersacji” – dodaje.
W Dzięgielowie nie zabrakło dobrej muzyki. Wystąpili New Day, Jagodziński Trio, Royal Rap, Maleo Reggae Rockers, Tomek Żółtko, Jarmuła Band, Beata Bednarz i Monika Kuszyńska, Zespół CME.
Dzięgielów odwiedzili na krótko m.in. biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Paweł Anweiler.
Spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają już swoją długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do 1958 r., kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego " Eben-Ezer" w Dzięgielowie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.