Będzie smog w Krakowie, będzie darmowa komunikacja - zdecydowali w środę radni. Rozwiązanie to zacznie obowiązywać najwcześniej w styczniu.
Darmowe przejazdy zostaną wprowadzone, jeśli dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych mierzone o godz. 16 i uśrednione z trzech stacji pomiarowych w Kurdwanowie, Nowej Hucie i przy al. Krasińskiego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześc. lub jeśli na jednej z tych stacji przekroczy 200 mikrogramów na metr. sześc.
Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu.
Za uchwałą głosowało 38 radnych. Jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. Uchwała wejdzie w życie na początku roku.
"Będziemy obserwować, jak zadziała to w praktyce" - mówił dziennikarzom pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek. "To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, dlatego będziemy się uczyć na żywym organizmie" - dodał.
Według niego darmowe przejazdy komunikacją miejską mogą dotyczyć ok. 12 dni w roku, gdy stan powietrza w Krakowie jest fatalny. Jeśli wskaźniki zanieczyszczeń będą przekroczone o godz. 16, darmowa komunikacja zostanie wprowadzona od północy na dobę.
Alarm smogowy w Polsce jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy. Zdecydowanych działań władz miasta w walce ze smogiem domagają się działacze wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.