Mieszkańcy, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych uczestniczyli w niedzielę w obchodach 66. rocznicy pacyfikacji Michniowa (Świętokrzyskie) - wsi, w której hitlerowcy zamordowali ponad 200 mieszkańców.
Uroczystość rozpoczęła emisja zrealizowanego w latach siedemdziesiątych poruszającego paradokumentu o michniowskiej zbrodni "203 sprawiedliwych" w reżyserii Jerzego Gębskiego.
W michniowskiej izbie pamięci otwarto wystawę "Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939-1945" przygotowaną przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Na wystawę składają się fotografie, dokumenty, niemieckie plakaty propagandowe. Na jednym z plakatów pod zdjęciem uśmiechniętych kobiet wyglądających z okna pociągu widnieje napis "Polskie kobiety i dziewczyny w drodze na roboty do Rzeszy. Ich radosne oczekiwanie nie dozna rozczarowania".
Dyrektora muzeum dr Janusz Gmitruk powiedział PAP, że wystawa nie tylko budzi wspomnienia, ale także wydobywa nieznane fakty, m.in. o wysiedleniach z Żywiecczyzny. Według niego praca przymusowa była formą eksterminacji - robotników wykorzystywano do pracy ponad siły, głodzono, nie dawano im ubrań. Część zmarła z powodu chorób i niedostatku. Dodał, że według statystyk do Rzeszy wywieziono 2 mln 850 tys. Polaków, w tym około 1 mln 350 tys. mieszkańców wsi.
"Składamy wyrazu szacunku wszystkim, którzy podtrzymują pamięć: rodzinom i świadkom pacyfikacji; tym, dzięki którym Michniów stał się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich; tym, którzy nie pozwolili, aby okrutne zbrodnie zostały zapomniane, a sprawcy czuli się bezkarni" - powiedział do zebranych dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega mauzoleum, Janusz Karpiński.
Dyrektor wyraził nadzieję, że w następnym roku trwać będą prace przy budowie nowego, zmodernizowanego mauzoleum. W rozmowie z PAP powiedział, że decyzją ministerstwa kultury projekt budowy nowego obiektu jest na liście rezerwowej programu "Infrastruktura i Środowisko". Na początku sierpnia ministerstwo otrzyma pełną dokumentację. Inwestycja ma kosztować około 20 mln zł, muzeum aplikuje o dofinansowanie 85 proc. tej kwoty.
Po występie artystycznym w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Lipsku i Chóru Seniora z Suchedniowa odbyła się msza święta. Na koniec złożono wieńce na mogile pomordowanych.
12 lipca 1943 roku Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa - wsi położonej w świętokrzyskich lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom. Hitlerowcy zabili 203 osoby, w tym 53 kobiety i 47 dzieci. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefanek Dąbrowa; miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią.
Michniów stał się symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich, jest nazywany "Golgotą wsi polskiej". W latach 80. powstał Komitet Organizacyjny Budowy Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obecnie michniowskie mauzoleum tworzą m.in. zbiorowy grób ofiar pacyfikacji, monumentalna Pieta przy mogile 203 pomordowanych, Muzeum-Dom Pamięci Narodowej i wzgórze z krzyżami upamiętniającymi wsie spacyfikowane przez okupanta.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.