Rok 2016 w sporcie zostanie zdominowany przez dwie wielkie imprezy - letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro oraz piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji. Największą imprezą w Polsce będzie, już w styczniu, turniej piłkarzy ręcznych o prymat w Europie.
Największe sportowe zawody po raz pierwszy zagoszczą na kontynencie południowoamerykańskim. Zostaną rozegrane w dniach 5-21 sierpnia. Ceremonie otwarcia i zamknięcia odbędą się na słynnym stadionie Maracana.
Na 32 arenach rywalizacja toczyć się będzie o 306 kompletów w 42 dyscyplinach. Po 92 latach do programu olimpijskiego wraca rugby, a po 112 - golf. Wśród 10,5 tys. zawodników powinna się znaleźć - według szacunków PKOl - ponad 200-osobowa polska ekipa. Wiele w tym względzie zależy od tego, czy awans wywalczą przedstawiciele gier zespołowych, a szanse wciąż mają zarówno kobiece, jak i męskie zespoły w siatkówce i piłce ręcznej.
Ostatnie odliczanie rozpocznie się 21 kwietnia, kiedy w Olimpii, starożytnej kolebce igrzysk, wzniecony zostanie ogień olimpijski. Sztafeta w Brazylii zamelduje się 3 maja.
Centrum sportowego świata Rio de Janeiro będzie ponownie we wrześniu, kiedy między 7 a 18 odbędzie się tam paraolimpiada.
Wielkim zainteresowaniem polskich kibiców cieszyć się będą także piłkarskie mistrzostwa Europy. Rozegrane zostaną w dniach 10 czerwca - 10 lipca na 10 stadionach w dziewięciu francuskich miastach. Po raz pierwszy wystąpią w tym turnieju 24 drużyny, a do wyłonienia triumfatora koniecznych będzie aż 51 meczów.
Po raz trzeci w historii w tej imprezie wystąpi reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" pierwsze spotkanie rozegrają 12 czerwca w Nicei z Irlandią Północą, cztery dni później na Stade de France w Paryżu zmierzą się z Niemcami, a 21 czerwca w Marsylii spotkają się z Ukrainą.
Wcześniej zespół narodowy pod wodzą Adama Nawałki rozegra w kraju cztery mecze towarzyskie - w marcu z Serbią i Finlandią, a na początku czerwca z Litwą i być może z Holandią.
Kilka "szczytów formy" muszą przygotować sympatycy siatkówki, których w Polsce nie brakuje. Pierwsze dni nowego roku to olimpijskie turnieje kwalifikacyjne w Berlinie (mężczyźni) i Ankarze (kobiety). Gdyby im się nie powiodło, w zależności od zajętego miejsca, na przełomie maja i czerwca mogą mieć ostatnią szansę w eliminacjach interkontynentalnych.
Z kolei w lipcu (13-17) Polska po raz kolejny zorganizuje turniej finałowy Ligi Światowej siatkarzy. Wcześniej (24-26 czerwca) biało-czerwoni zagrają przed własną publicznością w jednym z turniejów fazy interkontynentalnej.
W podobnej sytuacji, jak reprezentacje siatkarskie, są narodowe drużyny piłki ręcznej. Zawodniczki trenera Kima Rasmussena o awans w dniach 18-20 marca powalczą w Rosji. Mężczyźni wystąpią w takim turnieju w dn. 8-10 kwietnia, chyba że... zostaną mistrzami Europy.
O prymat na Starym Kontynencie rywalizować będą między 15 a 31 stycznia w roli gospodarzy. W pierwszej fazie w Krakowie zagrają w grupie z broniącą tytułu Francją oraz Serbią i Macedonią. Pozostałe miasta, które gościć będą imprezę, to Wrocław, Katowice i Gdańsk.
Panie europejski czempionat czeka w grudniu w Szwecji.
Lekkoatleci i fani "królowej sportu", oprócz terminów rywalizacji o olimpijskie medale, na czerwono muszą zaznaczyć w kalendarzu daty 18-20 marca, kiedy w amerykańskim Portland odbędą się halowe mistrzostwa świata, oraz 6-10 lipca, gdy w Amsterdamie rozegrane zostanie czempionat europejski na otwartym stadionie.
Polska, oprócz ME piłkarzy ręcznych, w tym roku gościć będzie jeszcze jedną imprezę dużej rangi - od 20 do 25 czerwca w Toruniu przeprowadzone zostaną mistrzostwa Europy w szermierce.
Sporo emocji towarzyszyć będzie występom na korcie Agnieszki Radwańskiej. Pierwszym kulminacyjnym punktem sezonu najlepszej polskiej tenisistki będzie występ w Australian Open (18-31 stycznia) w Melbourne.
Pozostałe lewy Wielkiego Szlema to turnieje na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu (23 maja - 5 czerwca), londyńskiej trawie w Wimbledonie (27 czerwca - 10 lipca) i US Open w Nowym Jorku (28 sierpnia - 11 września).
Z kolei polscy tenisiści po raz pierwszy w historii awansowali do elity rozgrywek Pucharu Davisa - 4-6 marca w Gdańsku w spotkaniu Grupy Światowej zmierzą się z Argentyńczykami.
Najważniejszą imprezą sezonu dla pływaków będą mistrzostwa Europy w Londynie (16-22 maja). W mistrzostwach świata na krótkim basenie rywalizacja odbędzie się na początku grudnia w kanadyjskim Windsorze.
Także sztangistów czekają dwa ważne sprawdziany. W kwietniu w norweskim Forde walczyć będą o medale mistrzostw Starego Kontynentu, a jesienią odbędą się mistrzostwa świata, ale ich miejsce nie zostało jeszcze ustalone.
Najlepszych hokeistów czeka rywalizacja w mistrzostwach świata, które w Moskwie i Sankt Petersburgu rozegrane zostaną od 6 do 22 maja. Dla polskiej reprezentacji najważniejszy będzie jednak turniej dywizji 1A, który zaplanowano na 23-29 kwietnia w Katowicach.
Miejscem rywalizacji najlepszych kolarzy świata będzie w tym roku katarska Dauha (9-16 października). Wielu zawodników ze światowej czołówki formę przed MŚ, ale i igrzyskami olimpijskimi, szlifować będzie m.in. podczas Tour de Pologne (12-18 lipca). Termin wyścigu dookoła Polski pokrywać się będzie tym razem z Tour de France (2-24 lipca).
Aż trzykrotnie zawitają do Polski uczestnicy żużlowej Grand Prix. Eliminacje mistrzostw świata odbędą się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, 27 sierpnia w Gorzowie Wlkp. oraz 1 października w Toruniu.
W Polsce odbędzie się też jedna z rund mistrzostw Europy. Z kolei finał rywalizacji o Drużynowy Puchar Świata wyznaczono na 30 lipca w Manchesterze.
Kibice motosportu ostrzą sobie apetyty na zaliczany do klasyfikacji mistrzostw świata Rajd Polski, który na trasach w rejonie Mikołajek przeprowadzony zostanie w dniach 1-3 lipca.
Z kolei już drugiego dnia roku na trasy i bezdroża w Argentynie i Boliwii wyruszą uczestnicy Rajdu Dakar, w tym 10 Polaków, m.in. Adam Małysz.
Początek nowego roku to także tradycyjne imprezy narciarskie - Turniej Czterech Skoczni i Tour de Ski, z udziałem Justyny Kowalczyk.
Fani Kamila Stocha dwukrotnie będą mieli okazję podziwiać swojego idola w zawodach Pucharu Świata w kraju - najpierw (23-24 stycznia) na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a następnie (4-5 marca) na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle Malince.
Panczeniści najlepszą formę muszą szykować na 11-14 lutego, kiedy w Kołomnie pod Moskwą rozegrane zostaną mistrzostwa świata na dystansach. Z kolei MŚ w biathlonie zaplanowano na 3-13 marca, a ich gospodarzem będzie norweskie Oslo.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.