Rok 2016 w sporcie zostanie zdominowany przez dwie wielkie imprezy - letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro oraz piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji. Największą imprezą w Polsce będzie, już w styczniu, turniej piłkarzy ręcznych o prymat w Europie.
Największe sportowe zawody po raz pierwszy zagoszczą na kontynencie południowoamerykańskim. Zostaną rozegrane w dniach 5-21 sierpnia. Ceremonie otwarcia i zamknięcia odbędą się na słynnym stadionie Maracana.
Na 32 arenach rywalizacja toczyć się będzie o 306 kompletów w 42 dyscyplinach. Po 92 latach do programu olimpijskiego wraca rugby, a po 112 - golf. Wśród 10,5 tys. zawodników powinna się znaleźć - według szacunków PKOl - ponad 200-osobowa polska ekipa. Wiele w tym względzie zależy od tego, czy awans wywalczą przedstawiciele gier zespołowych, a szanse wciąż mają zarówno kobiece, jak i męskie zespoły w siatkówce i piłce ręcznej.
Ostatnie odliczanie rozpocznie się 21 kwietnia, kiedy w Olimpii, starożytnej kolebce igrzysk, wzniecony zostanie ogień olimpijski. Sztafeta w Brazylii zamelduje się 3 maja.
Centrum sportowego świata Rio de Janeiro będzie ponownie we wrześniu, kiedy między 7 a 18 odbędzie się tam paraolimpiada.
Wielkim zainteresowaniem polskich kibiców cieszyć się będą także piłkarskie mistrzostwa Europy. Rozegrane zostaną w dniach 10 czerwca - 10 lipca na 10 stadionach w dziewięciu francuskich miastach. Po raz pierwszy wystąpią w tym turnieju 24 drużyny, a do wyłonienia triumfatora koniecznych będzie aż 51 meczów.
Po raz trzeci w historii w tej imprezie wystąpi reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" pierwsze spotkanie rozegrają 12 czerwca w Nicei z Irlandią Północą, cztery dni później na Stade de France w Paryżu zmierzą się z Niemcami, a 21 czerwca w Marsylii spotkają się z Ukrainą.
Wcześniej zespół narodowy pod wodzą Adama Nawałki rozegra w kraju cztery mecze towarzyskie - w marcu z Serbią i Finlandią, a na początku czerwca z Litwą i być może z Holandią.
Kilka "szczytów formy" muszą przygotować sympatycy siatkówki, których w Polsce nie brakuje. Pierwsze dni nowego roku to olimpijskie turnieje kwalifikacyjne w Berlinie (mężczyźni) i Ankarze (kobiety). Gdyby im się nie powiodło, w zależności od zajętego miejsca, na przełomie maja i czerwca mogą mieć ostatnią szansę w eliminacjach interkontynentalnych.
Z kolei w lipcu (13-17) Polska po raz kolejny zorganizuje turniej finałowy Ligi Światowej siatkarzy. Wcześniej (24-26 czerwca) biało-czerwoni zagrają przed własną publicznością w jednym z turniejów fazy interkontynentalnej.
W podobnej sytuacji, jak reprezentacje siatkarskie, są narodowe drużyny piłki ręcznej. Zawodniczki trenera Kima Rasmussena o awans w dniach 18-20 marca powalczą w Rosji. Mężczyźni wystąpią w takim turnieju w dn. 8-10 kwietnia, chyba że... zostaną mistrzami Europy.
O prymat na Starym Kontynencie rywalizować będą między 15 a 31 stycznia w roli gospodarzy. W pierwszej fazie w Krakowie zagrają w grupie z broniącą tytułu Francją oraz Serbią i Macedonią. Pozostałe miasta, które gościć będą imprezę, to Wrocław, Katowice i Gdańsk.
Panie europejski czempionat czeka w grudniu w Szwecji.
Lekkoatleci i fani "królowej sportu", oprócz terminów rywalizacji o olimpijskie medale, na czerwono muszą zaznaczyć w kalendarzu daty 18-20 marca, kiedy w amerykańskim Portland odbędą się halowe mistrzostwa świata, oraz 6-10 lipca, gdy w Amsterdamie rozegrane zostanie czempionat europejski na otwartym stadionie.
Polska, oprócz ME piłkarzy ręcznych, w tym roku gościć będzie jeszcze jedną imprezę dużej rangi - od 20 do 25 czerwca w Toruniu przeprowadzone zostaną mistrzostwa Europy w szermierce.
Sporo emocji towarzyszyć będzie występom na korcie Agnieszki Radwańskiej. Pierwszym kulminacyjnym punktem sezonu najlepszej polskiej tenisistki będzie występ w Australian Open (18-31 stycznia) w Melbourne.
Pozostałe lewy Wielkiego Szlema to turnieje na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu (23 maja - 5 czerwca), londyńskiej trawie w Wimbledonie (27 czerwca - 10 lipca) i US Open w Nowym Jorku (28 sierpnia - 11 września).
Z kolei polscy tenisiści po raz pierwszy w historii awansowali do elity rozgrywek Pucharu Davisa - 4-6 marca w Gdańsku w spotkaniu Grupy Światowej zmierzą się z Argentyńczykami.
Najważniejszą imprezą sezonu dla pływaków będą mistrzostwa Europy w Londynie (16-22 maja). W mistrzostwach świata na krótkim basenie rywalizacja odbędzie się na początku grudnia w kanadyjskim Windsorze.
Także sztangistów czekają dwa ważne sprawdziany. W kwietniu w norweskim Forde walczyć będą o medale mistrzostw Starego Kontynentu, a jesienią odbędą się mistrzostwa świata, ale ich miejsce nie zostało jeszcze ustalone.
Najlepszych hokeistów czeka rywalizacja w mistrzostwach świata, które w Moskwie i Sankt Petersburgu rozegrane zostaną od 6 do 22 maja. Dla polskiej reprezentacji najważniejszy będzie jednak turniej dywizji 1A, który zaplanowano na 23-29 kwietnia w Katowicach.
Miejscem rywalizacji najlepszych kolarzy świata będzie w tym roku katarska Dauha (9-16 października). Wielu zawodników ze światowej czołówki formę przed MŚ, ale i igrzyskami olimpijskimi, szlifować będzie m.in. podczas Tour de Pologne (12-18 lipca). Termin wyścigu dookoła Polski pokrywać się będzie tym razem z Tour de France (2-24 lipca).
Aż trzykrotnie zawitają do Polski uczestnicy żużlowej Grand Prix. Eliminacje mistrzostw świata odbędą się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, 27 sierpnia w Gorzowie Wlkp. oraz 1 października w Toruniu.
W Polsce odbędzie się też jedna z rund mistrzostw Europy. Z kolei finał rywalizacji o Drużynowy Puchar Świata wyznaczono na 30 lipca w Manchesterze.
Kibice motosportu ostrzą sobie apetyty na zaliczany do klasyfikacji mistrzostw świata Rajd Polski, który na trasach w rejonie Mikołajek przeprowadzony zostanie w dniach 1-3 lipca.
Z kolei już drugiego dnia roku na trasy i bezdroża w Argentynie i Boliwii wyruszą uczestnicy Rajdu Dakar, w tym 10 Polaków, m.in. Adam Małysz.
Początek nowego roku to także tradycyjne imprezy narciarskie - Turniej Czterech Skoczni i Tour de Ski, z udziałem Justyny Kowalczyk.
Fani Kamila Stocha dwukrotnie będą mieli okazję podziwiać swojego idola w zawodach Pucharu Świata w kraju - najpierw (23-24 stycznia) na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a następnie (4-5 marca) na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle Malince.
Panczeniści najlepszą formę muszą szykować na 11-14 lutego, kiedy w Kołomnie pod Moskwą rozegrane zostaną mistrzostwa świata na dystansach. Z kolei MŚ w biathlonie zaplanowano na 3-13 marca, a ich gospodarzem będzie norweskie Oslo.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.